TRNAVA. Systém vzdelávania na Slovensku nebol nastavený správne a kríza odhalila jeho slabiny.
Tretina absolventov vysokých škôl si nájde iba pracovnú pozíciu vhodnú pre stredoškoláka.
Vyhlásil to podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič počas svojho vystúpenia na konferencii Školy – centrá rozvoja regiónov na Materiálovotechnologickej fakulte Slovenskej technickej univerzity v Trnave.
Podľa jeho slov je na Slovensku veľmi veľa nezamestnaných mladých ľudí. „Ak by sa v priebehu 5 až 10 rokov nepodarilo vyriešiť túto situáciu, vznikla by nám stratená generácia,“ obáva sa Šefčovič.
Nezamestnaní extrémisti
Ak podľa neho mladý človek pošle dvesto žiadostí o zamestnanie bez výsledku, rastie v ňom sklamanie, znechutenie a stráca dôveru v štát, demokraciu a európske riešenia.
Takíto ľudia sa potom ľahko stávajú obeťou extrémizmu, myslí si slovenský podpredseda Európskej komisie.
Na Slovensku podľa jeho slov vládne zvláštny paradox – vysoká miera nezamestnanosti, ale na druhej strane ekonomike podľa odborníkov čoskoro bude chýbať stotisíc pracovníkov pre automobilový priemysel.
Kľúčom je podľa Šefčoviča dať mladým ľuďom možnosť dostať sa na prax do výroby a získať pracovné návyky.
„Európskym riešením je právo na prvú prácu, financované z Európskeho sociálneho fondu,“ tvrdí Šefčovič.
Ak si absolvent podľa neho nenájde udržateľnú prácu do štyroch mesiacoch po absolvovaní školy, štát by mu mal ponúknuť prax, rekvalifikáciu alebo pokračovanie v štúdiu.
Rektor manažérom
Štátny tajomník ministerstva školstva Štefan Chudoba hovorí, že Slovensko potrebuje ročne zhruba 20-tisíc absolventov technických odborov vysokých škôl, tie však dokážu vyprodukovať iba polovicu.