BRUSEL. Súdny dvor EÚ so sídlom v Luxemburgu dnes potvrdil povinnosť slovenskej spoločnosti 1. garantovaná uhradiť pokutu za porušenie pravidiel hospodárskej súťaže.
Súd zamietol odvolanie firmy proti kartelovej pokute udelenej Nováckym chemickým závodom (NCHZ) za účasť na kartelovej dohode pri predaji acetylidu vápenatého v takmer celom Európskom hospodárskom priestore.
Súd tiež odmietol žiadosť 1. garantovanej o zníženie pokuty. Znamená to, že 1. garantovaná ako matka NCHZ bude musieť zaplatiť 19,6 milióna eur.
Pokuta platí
V roku 2009 EK uložila pokutu vo výške 61.120.000 eur za kartelovú dohodu spoločnostiam: Almamet, Donau Chemie, Ecka Granulate, Holding Slovenske elektrarne zo Slovinska (za jej dcérsku spoločnosť TFR metalurgija), Novácke chemické závody zo Slovenska a jej vtedajšiu materskú spoločnosť 1. garantovaná, SKW Stahl - Metallurgie a jej vtedajšiu materskú spoločnosť Evonik Degussa, ako aj Arques Industries.
Tieto spoločnosti si medzi sebou v období od roku 2004 až do roku 2007 stanovili pevné ceny a rozdelili si trh s karbidom vápnika v prášku a granulách a s granulami magnézia v podstatnej časti Európskeho hospodárskeho priestoru (EHS).
Práškový karbid vápnika a granule magnézia sa využívajú v oceliarskom priemysle na odsírenie alebo k dezoxidácii. Karbid vápnika v granulách sa využíva na výrobu acetylénu, zváracieho plynu.
Platiť musí matka
Komisia uložila spoločnosti Novácke chemické závody (NCHZ) pokutu vo výške 19,6 milióna eur za činnosť, za ktorú bol uznaný za zodpovedného jej vtedajší väčšinový vlastník 1. garantovaná, a. s.
Obe spoločnosti sa obrátili na Všeobecný súd Súdneho dvora EÚ s návrhom na zrušenie rozhodnutia EK alebo aspoň na odpustenie alebo zníženie uloženej pokuty. Všeobecný súd však rozsudkom z 12. decembra 2012 žalobu oboch spoločností odmietol.
1. garantovaná sa následne obrátila na Súdny dvor EÚ a prostredníctvom kasačnej sťažnosti žiadala preskúmanie rozhodnutia Všeobecného súdu. Súdny dvor však v dnešnom rozsudku označil sťažnosť 1. garantovanej za nepodloženú a predchádzajúce rozhodnutie Všeobecného súdu tým potvrdil.
Súdny dvor EÚ rovnako neakceptoval žiadosť 1. garantovanej o zníženie uloženej pokuty, čo znamená, že slovenská spoločnosť je povinná uhradiť pokutu uloženú Európskou komisiou v plnej výške.