V marci na Slovensku pracovalo takmer 200-tisíc poberateľov starobných a invalidných dôchodkov. Oproti rovnakému obdobiu minulému roku ide o niekoľko tisícok ľudí viac.
Na konci marca 2013 Sociálna poisťovňa evidovala 185-tisíc pracujúcich starobných a invalidných dôchodcov.
Dodatočné zvýšenie
„Väčšina z nich pracovala ako zamestnanci alebo dohodári,“ informuje poisťovňa.
Práca popri dôchodku
V marci vykonávalo zárobkovú činnosť 122 853 starobných dôchodcov.
Po ukončení zárobkovej činnosti môžu požiadať o zvýšenie dôchodku.
Poberateľ predčasného dôchodku nesmie byť zamestnaný, ani platiť odvody z inej činnosti.
Dovŕšením penzijného veku sa predčasný dôchodok stáva starobným. Poberateľ môže požiadať o uvoľnenie výplaty a pokračovať v práci.
Práca popri starobnom dôchodku zakladá nárok na prepočet dávky. Podmienkou je ukončenie zárobkovej činnosti a podanie písomnej žiadosti o zvýšenie dôchodku.
„Ak je povinne dôchodkovo poistený ako pracujúci na dohodu, zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba, po ukončení tohto poistenia môže požiadať o zvýšenie starobného dôchodku.“
Dohodárovi sa zohľadní odpracované obdobie od 1. januára 2013.
Uvoľnenie výplaty
Predčasní penzisti majú zákaz zárobkovej činnosti, ktorá podlieha odvodom.
„Ak pracujú, Sociálna poisťovňa im na tento čas pozastaví výplatu predčasného starobného dôchodku,“ pripomína inštitúcia zodpovedná za výkon sociálneho poistenia.
Kto prestane zarábať, má možnosť požiadať o uvoľnenie výplaty a súčasne o zvýšenie penzie za obdobie odpracované popri nároku na ňu. Tí, čo pokračujú v práci až do dôchodkového veku, plynule prejdú na starobnú penziu.
„Po dovŕšení dôchodkového veku je možné požiadať o jeho uvoľnenie (starobného dôchodku), aj keď nezaniklo povinné dôchodkové poistenie, alebo je možné naďalej vykonávať zárobkovú činnosť bez poberania starobného dôchodku,“ stojí v žiadosti o uvoľnenie výplaty.
Po ukončení pracovného pomeru či dohody môžete požiadať o zvýšenie starobného dôchodku.