BRATISLAVA. Pri privatizácii 49-percentného podielu v Slovak Telekome budú Smeru radiť americké investičné banky J. P. Morgan a Citi, informovali Hospodárske noviny. Fond národného majetku začne s oboma rokovať o podmienkach zmluvy.
Uchádzači o zákazku nesúťažili, okruh bánk určila dohoda medzi Slovenskom a Deutsche Telekomom, ktorý je väčšinovým akcionárom podniku.
Pracovali pre DT
Pôvodne boli traja finalisti, no výberová komisia ďalšie rokovania so švajčiarskou UBS neodporučila. Získala totiž najmenej bodov. Ako boli banky bodované, FNM nezverejnil.
J. P Morgan aj Citi majú blízke vzťahy s Deutsche Telekomom, ktorý je najpravdepodobnejším kupcom štátnych akcií, má teda opačné záujmy ako štát.
Za posledných päť rokov zinkasovala J. P. Morgan podľa dát firmy Dealogic vyše 55 miliónov dolárov. Citi za to obdobie zinkasovala od Nemcov asi 5,4 milióna dolárov, teda asi dve percentá zo všetkých výdavkov na banky.
Smeru má pri privatizácii radiť aj J. P. Morgan či UBS. Vyberali ich bez tendraČítajte
Pozvú ich na výbor
Politická strana Nova upozorňuje, že tieto dve banky sú v konflikte aj preto, že pre obe pracoval štátny tajomník ministerstva financií Vazil Hudák.
V trojčlennej komisii, ktorá banky vyberala, sú dvaja členovia fakticky jeho podriadenými. Hudák napriek tomu tvrdí, že „nie je zapojený do výberu poradcu“.
„Bol to veľmi netransparentný výber. Čo iné si mám myslieť, keď z niekoľkých desiatok investičných bánk vyberú práve tie dve, kde pracoval štátny tajomník?“ pýta sa podpredseda strany Nova Marcel Klimek.
Nova chce preto zvolať mimoriadny parlamentný výbor pre hospodárstvo a predvolať si ministra hospodárstva Tomáša Malatinského i Hudáka, aby výber vysvetlili.