V jazyku športových komentátorov by sme povedali, že Arthur O. Sulzberger, vydavateľ denníka New York Times, „prepíše dejiny". Keď sa v roku 2011 rozhodoval o nástupcovi úspešného šéfredaktora Billa Kellera, vyberal medzi Deanom Baquetom a Jill Abramsonovou. Teda medzi Afroameričanom a ženou. Asi najrešpektovanejšie noviny sveta dovtedy neriadil nikto iný ako biely muž.
Sulzberger sa vtedy rozhodol pre 57-ročnú skúsenú novinárku. Po necelých troch rokoch, teda predčasne a nečakane, „prepisuje dejiny" druhýkrát. Abramsonová na čele novín končí a jej nástupcom je Dean Baquet. Ibaže nikto nevie prečo.
Keď Arthur O. Sulzberger vyhodil v roku 2003 šéfredaktora Howella Rainesa už po dvoch rokoch vo funkcii, každý vedel, prečo to urobil. Dôvodom bola aféra Jaysona Blaira, o ktorom sa prevalilo, že si v článkoch vymýšľal, prípadne že opisoval z iných médií. Howell Raines s tým osobne nič nemal, ale pretože za noviny niesol zodpovednosť, obetoval ich vydavateľ ako súčasť pokánia - i jeho hlavu.
U Abramsonovej tento jasný a viditeľný dôvod chýba. Jej odvolanie bolo také nečakané, že keď Sulzberger zvolal celoredakčné zhromaždenie, niektorí redaktori sa podľa časopisu New Yorker obávali, že niekto zomrel. Realita bola nakoniec menej dramatická. Hoci nie o veľa.
Traja šéfredaktori New York Times: Dean Baquet, Jill Abramsonová a Bill Keller.
FOTO – SITA/AP
Záhada
Výmena šéfredaktora je vždy veľká udalosť. Vyvoláva špekulácie, vnáša neistotu medzi novinárov (a v prípade takého veľkého hráča, akým New York Times sú, i do celej novinárskej brandže), nastoľuje otázky. Tie sú naliehavejšie o to viac, že ide o najrešpektovanejšie a asi najznámejšie noviny na svete. O denník, ktorému sa - možno z tých istých dôvodov - celkom darí ťažká zmena z čisto „papierového" na zároveň „digitálne" médium.
Alebo nedarí? Je odvolanie šéfredaktorky dôkazom, že ani v New York Times nejde všetko tak, ako naznačujú optimistické čísla o príjmoch a počte čitateľov? Neplnila Jill Abramsonová očakávania šéfov a nedarilo sa jej získať pre zmeny v novinách i v celej firme podriadených, ako naznačujú niektoré novinové texty? Alebo boli dôvodom odvolania spory o výške jej platu, ktorý údajne nebol taký vysoký ako plat jej mužského predchodcu? Dostala výpoveď, lebo je žena?
Jasná odpoveď na tieto otázky nie je a oficiálnych vyjadrení je poskromne. Na záujme médií to však nič nemení, naopak, vyšli už stovky článkov a komentárov, nielen v Amerike.