Viacerí chcú a jeden si postaví hlavu a nesúhlasí. To býva situácia, s ktorou sa boria spoluvlastníci najmä zdedených nehnuteľností. A s nimi ich potenciálni kupujúci. Na koho sa vzťahuje výnimka
Sme traja spoluvlastníci pozemku - dvaja bratia a sestra. Ponúka sa nám výhodný predaj, ale sestra o tom nechce ani počuť.
"Musí predať aj ona, keď sme ju s bratom prehlasovali? My dvaja dokopy máme väčší podiel na pozemku ako má ona. Čo môžeme spraviť?" pýta sa jeden z čitateľov.
Nič nejde len tak
Pozemok, ktorý má troch spoluvlastníkov sa nachádza v podielovom spoluvlastníctve. Nakladanie s ním má svoje zákonné pravidlá. Možností je viac, každá má svoje výhody, nevýhody aj riziká.
Blízka osoba
Blízkou osobou sa podľa zákona rozumie príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel.
Iné osoby v rodinnom alebo obdobnom pomere sa považujú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako svoju vlastnú.
Pokiaľ možno pozemok zo zákona deliť, má spoluvlastník možnosť zrušiť a vysporiadať podielové spoluvlastníctvo prostredníctvom reálneho rozdelenia a zápisom na osobitný list vlastníctva. Je však nevyhnutné najskôr si overiť, či je vôbec možno pozemok zo zákona deliť.
Tak či onak - v tomto prípade predáte záujemcovi len tie časti pozemku, ktoré patria vlastníkom ochotným predať. Nik nemôže donútiť zvyšného vlastníka, aby predal.
Ponuka môže ísť doporučeným listom
Keď sa deliť nedá, zostáva odpredaj podielov - opäť len tých, ktorých vlastníci s predajom súhlasia. Spoluvlastníci však majú predkupné právo, ak ktorýkoľvek zo spoluvlastníkov zamýšľa previesť svoj spoluvlastnícky podiel, upozorňujú právnici Dávid Štefanka a Petra Sovová.
Prečo na neho netreba zabudnúť?
Je to preto, že pokiaľ by jeden zo spoluvlastníkov predal svoj podiel bez ponúknutia svojho podielu ostatným, porušil by toto právo a dotknutí spoluvlastníci by mohli zmluvu o prevode vlastníctva napadnúť, vysvetľujú právnici.
Odporúčajú v takomto prípade kontaktovať ostatných spoluvlastníkov. Napríklad doporučeným listom, v ktorom spoluvlastník oznámi, že ponúka svoj podiel na predaj za cenu, ktorú ponúka iný záujemca.
"V prípade, že máte záujemcu o kúpu, pošlite ostatným spoluvlastníkom list s tým, že im ponúkate na odkúpenie váš podiel za podmienok, za ktorých od vás chcú podiel odkúpiť. Pokiaľ nedostanete odpoveď do 60 dní, má sa za to, že sa vzdávajú predkupného práva," vraví advokát Štefanka.
Ak spoluvlastníci na túto ponuku nezareagujú a nevyplatia sumu do dvoch mesiacov, až vtedy môže svoj podiel spoluvlastník predať inej osobe. Výnimkou je iba predaj takzvanej blízkej osobe.
Na zmluve musia byť všetci
Účastníkmi zmluvy o prevode spoločnej veci musia byť vždy všetci spoluvlastníci. Na účinný prevod podielu na pozemku preto nestačí právny úkon jedného z nich, aj keby ho urobil so súhlasom všetkých ostatných spoluvlastníkov.
"V tomto prípade nemožno prehlasovať ostatných spoluvlastníkov. Predaj spoločnej veci je totiž právnym úkonom smerujúcim k zániku tohto vzťahu u všetkých spoluvlastníkov," píše sa v právnom stanovisku.
Koniec spoluvlastníctva
Podielové spoluvlastníctvo zákon umožňuje aj zrušiť, a to na základe viacerých možností.
Spoluvlastníci môžu previesť podiely na jedného z nich, alebo uzatvoria dohodu o zrušení a vysporiadaní podielového spoluvlastníctva k nehnuteľnosti.
Pokiaľ sa spoluvlastníci nevedia dohodnúť, je treba podať na súd návrh na začatie konania o zrušení spoluvlastníctva a vykonaní vysporiadania vlastníctva k pozemku. Urobiť tak možno bez ohľadu na veľkosť spoluvlastníckeho podielu.
Súd však pri rozhodovaní okrem veľkosti spoluvlastníckych podielov prihliada aj na účelné využitie veci - môže teda rozhodnúť aj inak, ako mu predložili v návrhu.
Ak o pozemok žiadny zo spoluvlastníkov nemá záujem, súd nariadi jeho predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.
ILUSTRAČNÉ FOTO - FOTOLIA
Vedeli ste?
Kde to hľadať
Základnú právnu úpravu prevodu spoluvlastníckeho podielu k pozemku obsahuje § 140 a nasl. zákona č. 40/1964 – Občiansky zákonník.
Kedy parcely možno deliť a kedy nie
Parcely nachádzajúce sa vnútri obce možno deliť takmer vždy, problematickejšia je situácia, keď je pozemok mimo obce. Zákon totiž zamedzuje drobeniu pozemkov mimo zastaveného územia obce.
Zákon vo všeobecnosti ustanovuje, že pri poľnohospodárskych pozemkoch a lesných pozemkoch, ktoré sú mimo zastavaného územia obce, nemôže vzniknúť pozemok menší ako 2 000 štvorcových metrov, ak ide o poľnohospodársky pozemok, alebo pozemok menší ako 5 000 štvorcových metrov, ak ide o lesný pozemok.
Zdroj: Dávid Štefanka, advokát; Petra Sovová, advokátska koncipientka (ht)