MOSKVA. Rakúsky denník Die Presse dnes píše, že Kremeľ voči západným sankciám navonok prejavuje ľahostajnosť, ale taká nie je ruská spoločnosť a ani centrálna banka.
Oficiálna štatistika amerického ministerstva financií potvrdzuje, že ruská centrálna banka v marci znížila svoje investície do amerických dlhopisov o 20,5 % na 100,4 miliardy USD (76,23 miliardy eur). Naposledy sa zaznamenal ich silnejší pokles v roku 2008.
Pred marcom však tento trend pokračoval už päť mesiacov. V marci 2013 mali ruské investície do amerických dlhopisov hodnotu 153 miliárd USD. Rusi investovali do nich len osminu prostriedkov.
V tomto roku podporuje Rusko svoju menu, rubeľ. Do vrcholu ukrajinskej krízy, ktorý sa zaznamenal v polovici marca, sa rubeľ voči doláru od začiatku roka znehodnotil takmer o 13 %. Ruské devízové rezervy klesli na 472,3 miliardy USD.
Od polovice marca sa však rubeľ pomerne silno zostavil, podľa analytikov aj vďaka špekuláciám. Avšak v dôsledku recesie a pretrvávajúcej vysokej inflácii by malo dôjsť k jeho opätovnému oslabeniu.
Na investície do ruských dlhopisov doplatil nórsky štátny fond, ktorý ich nakúpil za 4 miliardy USD. V 1. štvrťroku sa však znehodnotili o 9,7 %. Ich pokles dosiahol väčší rozsah než iných cenných papierov v nórskom fonde. V rovnakej situácii sú aj ďalšie fondy.
Hedžový fond Prosperity Capital Management, ktorý sa orientuje na Rusko, uviedol, že do 24. apríla zaznamenal v tomto roku pokles hodnoty svojich ruských aktív o 16,2 %. Americký fond Firebird Management hlási, že v rovnakom období prišiel o 14,3 % hodnoty fondu New Russia.
Londýnsky fond Ronit Capital svojich investorov informoval, že také dôsledky udalostí, ktoré viedli k anexii Krymu, nikto nečakal.