BERLÍN. Nemecká vládna koalícia sa dohodla na konečných detailoch kľúčovej dôchodkovej reformy, ktorá by mala umožniť niektorým ľuďom skorší odchod do dôchodku.
Informovala o tom agentúra Reuters.
"Koaličné strany dosiahli dohodu o balíku dôchodkovej reformy," povedal Volker Kauder z CDU. Dohoda tak vytvára priestor pre parlament na schválenie reformy.
Ten by o nej mal hlasovať v piatok 23. mája. So schválením návrhu zákona by nemal byť problém, keďže v parlamente má súčasná vládna koalícia pohodlnú väčšinu.
Skorší odchod do dôchodku pre niektorých ľudí je projektom koaličnej SPD, ktorá v tomto smere poukazuje najmä na sociálnu spravodlivosť, keďže skorší odchod by sa mal týkať ľudí, ktorí odpracovali stanovený počet rokov.
Na druhej strane ekonómovia upozorňujú, že Nemecko so starnúcou populáciou a nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily bude táto dôchodková reforma príliš veľa stáť.
Bývalá vládna koalícia Angely Merkelovej v roku 2007 presadila reformu, v rámci ktorej sa zvyšuje vek odchodu do dôchodku o dva roky na 67 rokov, pričom zvyšovanie je postupné, začalo sa v roku 2012 a jeho koniec je naplánovaný na rok 2029.
Na základe nového plánu však niektorí Nemci budú môcť od júla ísť do dôchodku a poberať plnú penziu už vo veku 63 rokov. Podmienkou je, aby dovtedy mali odpracovaných 45 rokov.
Strany sa pôvodne nevedeli zhodnúť na tom, ako to bude s ľuďmi, ktorí poberali podporu v nezamestnanosti. Nakoniec sa dohodli, že tí, ktorí ju poberali krátky čas, budú môcť ísť do dôchodku skôr, no nie tí, ktorí prestanú pracovať vo veku 61 rokov, následne budú dva roky poberať podporu a potom požiadajú o plný dôchodok.
Reforma si vyžiada náklady len tento rok vo výške zhruba 900 miliónov eur, pričom postupne budú rásť. Očakáva sa, že v roku 2030 môžu ročné náklady dosiahnuť až 3,1 miliardy eur.
Navyše, reforma okrem skoršieho odchodu do dôchodku počíta aj so zvýšením príspevkov pre rodičov, ktorých deti sa narodili pred rokom 1992. Je to najdrahšia časť reformy. Ide zhruba o 9,5 milióna ľudí a odhaduje sa, že náklady dosiahnu ročne okolo 6,7 miliardy eur.
Okrem toho reforma stanovuje aj nové pravidlá pre ľudí, ktorí odchádzajú do dôchodku zo zdravotných dôvodov. Toto opatrenie si vyžiada zhruba 100 miliónov eur v tomto roku a v roku 2030 by náklady mali dosiahnuť 2,1 miliardy eur.
Podľa údajov štatistického úradu Európskej únie Eurostat Nemci pracujú dlhšie ako Gréci, Španieli či Francúzi, pričom do dôchodku idú po odpracovaní zhruba 37,5 roka.
Priemer Európskej únie je 35 rokov. Reforma však vyvoláva diskusie medzi ekonómami aj z toho dôvodu, že Nemecko v minulých rokoch požadovalo od členských krajín eurozóny, ktoré zápasili s finančnými problémami, tvrdé ekonomické reformy.