Ľudia odchádzali z úradov práce, aj keď neprišla žiadna výrazná investícia.
BRATISLAVA. Ministerstvo práce na čele s Jánom Richterom má dôvod na radosť. V apríli podľa ústredia práce opäť mierne klesla nezamestnanosť.
Minulý mesiac sa zastavila na 14,46 percenta. Ide o údaj vypočítaný z celkového počtu nezamestnaných. Teda aj tých, čo nie sú na absolventskej praxi, obecných prácach či péenke.
Miera nezamestnanosti vypočítaná z ľudí, ktorí sú hneď schopní nastúpiť do práce, klesla po takmer troch rokoch pod 13 percent. Z tohto výpočtu sú vyradení ľudia, ktorí sú napríklad na absolventskej praxi.
„K medziročnému poklesu o 1,45 percentuálneho bodu prispel okrem metodických zmien aj ekonomický rast,“ hovorí analytik Tatra banky Boris Fojtík. Nezamestnanosť by podľa neho mala ďalej klesať.
Ministerstvo práce menilo vzorec, podľa ktorého sa nezamestnanosť z uchádzačov schopných hneď nastúpiť do práce počíta. To vylepšilo čísla. Vylepšiť obraz mohli aj snahy úradov vyčleniť uchádzačov o prácu z evidencie.
„Ešte v minulom roku bol v júli a auguste historicky najvyšší nárast ľudí vyčlenených z evidencie nezamestnaných,“ hovorí Fojtík. Ministerstvo dlhodobo odmieta, že by takto ovplyvňovalo štatistiku.
Nezamestnanosť v apríli klesala aj napriek tomu, že na Slovensko neprišli nové investície, hovorí Ľuboš Sirota z Republikovej únie zamestnávateľov.
„Potvrdzuje sa tak fakt, že trhu práce v období ekonomického rastu často na tvorenie nových miest stačí, aby štát nekazil existujúce podnikateľské prostredie,“ hovorí.
Pozitívny vývoj by sa podľa neho mohol zastaviť, ak by štát vypočul žiadosť odborárov. Tí chcú, aby sa budúci rok zvýšila mzda na 400 eur. Dnes je 352 eur.