Je zvykom, že províziu platí ten, kto o službu realitnej kancelárie požiada, teda jej klient. Môže ním byť nájomca aj prenajímateľ.
Ak si chcem prenajať byt, mám s tým nejaké vstupné náklady okrem zábezpeky, ktorú mi vrátia, ak napríklad nič nepoškodím?
„Z pozície nájomcu alebo toho, kto požiada realitnú kanceláriu o jej služby - sprostredkovanie predaja, prenájmu alebo kúpy nehnuteľnosti - sa platí realitnej kancelárii provízia. Výška provízie sa pri nájmoch pohybuje zvyčajne vo výške jednomesačného nájomného. V tejto provízii je zahrnutá aj odmena spolupracujúcej advokátskej kancelárie za vypracovanie a pripomienkovanie nájomnej zmluvy. V realitnej praxi je zvykom, že províziu platí ten, kto o službu realitnej kancelárie požiada, teda jej klient, ktorým môže byť tak nájomca ako aj prenajímateľ.
Pri prenajímaní nehnuteľnosti sa častokrát hradí aj peňažná zábezpeka, takzvaná kaucia, ktorá slúži predovšetkým na zabezpečenie prípadných pohľadávok prenajímateľa voči nájomcovi z dôvodu neplatenia nájomného alebo úhrad za plnenia poskytované s užívaním bytu (energií) alebo prípadných škôd na byte či jeho zariadení. Peňažná zábezpeka sa uhrádza spravidla pri podpise nájomnej zmluvy, a to spolu s nájomným splatným väčšinou vopred. V tejto súvislosti za zmienku stojí tiež to, že s účinnosťou nového zákona o krátkodobom nájme bytu dostala zábezpeka (na rozdiel od predchádzajúceho obdobia) aj konkrétny právny rámec. Zábezpeka sa dojednáva spravidla vo výške jednomesačného nájomného, ale môže byť aj vyššia, v závislosti od zariadenia a vybavenia bytu. Jej výška by však nemala prekročiť trojnásobok mesačného nájomného.“
Čo všetko zvyčajne zahŕňa nájomné, ktoré sa inzeruje?
„V realitnej praxi sa v inzerátoch uvádza výška nájomného, ktoré spravidla zahŕňa samotnú odplatu za užívanie bytu ako aj úhradu za energie a služby spojené s užívaním bytu. Úhrada energií nie je v zákone bližšie špecifikovaná, preto klientom odporúčame, aby si v nájomnej zmluve priamo dojednali, ktoré energie a služby sa v rámci nájomného uhrádzajú a v akej výške, a ako si vyporiadajú prípadné preplatky či nedoplatky po ročnom vyúčtovaní. Pokiaľ ide o úhradu internetu, ani v tomto nie je zákon konkrétny. Opäť je táto otázka na dohode medzi nájomcom a prenajímateľom.“
Ako vidíte výhody a nevýhody nájmu verzus kúpy bytu na hypotéku z právneho hľadiska?
„Kľúčový rozdiel vidím najmä v tom, že ako vlastník nehnuteľnosti máte nepochybne silnejšiu právnu pozíciu. Ako nájomca máte rozsah dispozičných oprávnený obmedzený a ste povinný užívať byt výlučne za podmienok uvedených v nájomnej zmluve. Dať nehnuteľnosť alebo jej časť do užívania inej osobe môžete len s predchádzajúcim súhlasom prenajímateľa. Naviac, akékoľvek, niekedy aj drobné, stavebné úpravy nesmiete vykonávať bez súhlasu vlastníka bytu - prenajímateľa. Pokiaľ sa s prenajímateľom nedohodnete inak, ste ako nájomca povinný hradiť aj drobné opravy v byte, ktorých výška nie je vždy nezanedbateľná.“