Práca na skrátený úväzok nie je na Slovensku veľmi populárna. "Ponúk na skrátený úväzok je dlhodobo veľmi málo. Posledné roky je to na úrovni 5 až 6 percent zo všetkých ponúk," konštatuje Marcela Glevická z Profesia.sk. Naproti tomu v Európe na kratšie úväzky pracuje približne 30 percent zamestnancov.
V súčasnosti je ponúk na skrátený úväzok podľa Glevickej na úrovni šiestich percent.
Problém robí organizácia práce
Dôvodom, prečo zamestnávatelia kratšie pracovné úväzky nevyužívajú je podľa sociologičky Oľgy Gyarfášovej aj v tom, že firmy jednoducho nevedia ako túto prácu organizačne riešiť. A to najmä pri práci v službách. "Často je to dané aj slabou flexibilitou zamestnávateľov," dodáva Gyarfášová.
Pritom podľa Gyarfášovej by mohla byť práca na skrátený úväzok v istom životnom období dobrým riešením. Ide najmä o ženy starajúce sa o malé deti. "Musí to však byť jej rozhodnutie. Nemôže byť nikým vydieraná," dodáva Gyarfášová.
Práca na čiastočný úväzok pritom nemusí pozostáva iba vo forme práce na štyri hodiny denne. Môže to byť aj práca na osem hodín, ale nie všetky dni v týždni.
Dovolenka je rovnako dlhá
Pri skrátených úväzkoch sa napríklad minimálna mzda nepočíta ako mesačná minimálna mzda vo výške 352 eura. Zamestnanec je platený za každú odpracovanú hodinu. Hodinová minimálna mzda je v súčasnosti na úrovni 2,023 eura.
Pracovník so skráteným úväzkom má pritom nárok na štyri alebo päť týždňov (od 33 rokov veku) dovolenky, tak ako aj iní zamestnanci. Ak pracuje napríklad dva dni v týždni, tak bude mať nárok na dovolenku počas tohto týždňa na dva dni. Ak pracuje päť dní v týždni po štyri hodiny, bude mať nárok na dovolenku počas celého týždňa po štyri hodiny.
Pri práci na čiastočný úväzok nemôže zamestnávateľ zamestnancovi nariadiť prácu nadčas bez jeho súhlasu. Ak však s prácou nadčas súhlasí, patrí mu príplatok za hodiny odpracované navyše.
Čo hovorí Zákonník práce
Ak požiada zamestnanec s dieťaťom do 15 rokov o prácu na kratší pracovný čas, zamestnávateľ mu musí vyhovieť.
§49Pracovný pomer na kratší pracovný čas
(1) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť v pracovnej zmluve kratší pracovný čas, ako je ustanovený týždenný pracovný čas.
(2) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť zmenu ustanoveného týždenného pracovného času na kratší týždenný pracovný čas a zmenu kratšieho týždenného pracovného času na ustanovený týždenný pracovný čas.
(3) Kratší pracovný čas nemusí byť rozvrhnutý na všetky pracovné dni.
(4) Zamestnancovi v pracovnom pomere na kratší pracovný čas patrí mzda zodpovedajúca dohodnutému kratšiemu pracovnému času.
(5) Zamestnanec v pracovnom pomere na kratší pracovný čas sa nesmie zvýhodniť alebo obmedziť v porovnaní s porovnateľným zamestnancom.
(6) Zamestnávateľ informuje zrozumiteľným spôsobom zamestnancov a zástupcov zamestnancov o možnostiach pracovných miest na kratší pracovný čas a na ustanovený týždenný pracovný čas.
§97Práca nadčas
(1) Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.
(2) U zamestnanca s kratším pracovným časom je práca nadčas práca presahujúca jeho týždenný pracovný čas. Tomuto zamestnancovi nemožno nariadiť prácu nadčas.
§164Úprava pracovného času
(1) Zamestnávateľ je povinný prihliadať pri zaraďovaní zamestnancov do pracovných zmien aj na potreby tehotných žien a žien a mužov starajúcich sa o deti.
(2) Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný ich žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.