BRATISLAVA. Slovensko vyhralo jednu z arbitráží s majiteľom zdravotnej poisťovne Union, holandskou spoločnosťou Achmea.Poisťovňa Union prišla o nemocnice, vidí štátnu šikanu
Tá sa vlani vo februári obrátila na arbitrážny súd, pretože sa jej nepozdával zámer vlády Roberta Fica zaviesť u nás jednu zdravotnú poisťovňu. Achmea to považovala za porušenie medzinárodnej zmluvy o ochrane investícií.
Nemôžu zasahovať
Jedna poisťovňa
Aký bol pôvodný plán
v októbri 2012 premiér Robert Fico povedal, že jedna poisťovňa bude,
v máji 2013 mal začať platiť transformačný zákon,
do 31. októbra 2013 mal štát rokovať s akcionármi dvoch neštátnych poisťovní o odkúpení akcií,
v januári 2014 mala fungovať jedna poisťovňa, ak by sa dohodli na kúpe,
v júli 2014 mala byť len jedna štátna poisťovňa, ak by sa dve súkromné vyvlastnili.
Arbitrážou sa majiteľ poisťovne Union snažil odvrátiť odkúpenie či vyvlastnenie súkromných poisťovní štátom.
Arbitrážny tribunál však podľa ministerstva financií povedal, že to, ako bude fungovať zdravotné poistenie v krajine, je v rukách štátu.
„Uviedol, že tribunál nemá právo zasahovať do demokratického procesu suverénneho štátu a nemá právomoc rozhodovať o spore,“ reagovalo ministerstvo financií.
Holandská spoločnosť sa sťažovala aj na postup 17 veľkých štátnych nemocníc, ktoré vypovedali Unionu vlani v auguste zmluvy.
Bolo to krátko pred koncom obdobia, dokedy mohli ľudia zmeniť poisťovňu. Majiteľ Unionu za tým videl tlak štátu a tvrdil, že ich to poškodilo. O akú sumu Achmea Slovensko žalovala, nie je jasné, mala ju vyčísliť v ďalšom konaní.
Po prehre v arbitráži však musí zaplatiť trovy konania vo výške 340-tisíc eur a aj náklady štátu na právnikov. Tie ministerstvo financií vyčíslilo na vyše milión eur.
„Je to víťazstvo Slovenska,“ hovorí Andrej Leontiev, partner advokátskej kancelarie TaylorWessing e/n/w/c. Dodal, že majitelia Unionu podali žalobu priskoro. „Nechcem špekulovať, ale ak by sa okolnosti zmenili a došlo by napríklad k vyvlastneniu, mohli by skúsiť štát opäť žalovať,“ hovorí Leontiev.
Dosiahli, čo chceli
Hlavným dôvodom pre začatie arbitráže bola snaha zabrániť vytvoreniu jednej zdravotnej poisťovne a tým ochrániť Union pred vyvplastnením, tvrdí Achmea.
„Môžeme jednoznačne povedať, že sme tento cieľ dosiahli,“ povedal hovorca spoločnosti Achmea Bert Rensen.
Ministerstvo zdravotníctva to vidí inak: „Aj toto rozhodnutie je dôkazom toho, že zámer a kroky ministerstva v súvislosti s vytvorením jednej poisťovne sú správne a v súlade nielen s našou, ale aj európskou legislatívou,“ povedala ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.
Advokát Leontiev síce detaily rozhodnutia nepozná, ale nemyslí si, že „sa dá veridkt arbitrážneho súdu interpretovať tak, že vytvorenie jednej poisťovne je v súlade s medzinárodnou zmluvou o ochrane investícii“.
Štát teraz v pláne zaviesť jednu poisťovňu nepokračuje, aj keď hovorí, že sa ho nevzdal. Ešte v októbri 2012 premiér Robert Fico povedal, že jedna poisťovňa určite bude.
Prípravy však boli stopnuté. Ministerstvo zdravotníctva hovorí, že čaká kým bude mať štát peniaze na kúpu či vyvlastnenie súkromných poisťovní Union a Dôvera.
Zatiaľ ministersto ani nepripravilo zákon o spojení poisťovní, ktorý už mal platiť rok. Podľa pôvodného plánu mala totiž na Slovensku jedna poisťovňa fungovať už v januári alebo v júli tohto roku.
Termín závisel od toho, či majitelia poisťovne predajú alebo ich štát vyvlastní.
Ďalšia arbitráž trvá
Okrem ukončenej arbitráže je medzi štátom a Achmeou ešte jedna. Holandská spoločnosť žaluje Slovensko za to, že prvá Ficova vláda zakázala majiteľom zdravotných poisťovní, aby si vyplatili si zisk.
V tejto arbitráži už dal tribunál Achmei za pravdu a Slovensko malo zaplatiť 25 miliónov eur. Štát sa však obrátil na nemecké súdy s tým, že rozhodnutie nie je platné, lebo arbitrážny súd nemôže o tejto veci rozhodovať.
Najvyšší spolkový súd Nemecka štátu nevyhovel. Povedal, že sa tým nebude zaoberať, lebo sa už rozhodlo. O tejto veci má ešte rozhodovať Vyšší krajinský súd vo Frankfurte.
Slovensko zatiaľ holandskej spoločnosti odmietlo vyplatiť odškodné, Achmea tak zablokovala takmer 30 miliónov eur, ktoré mal štát na zahraničných účtoch.