Rozhodujete sa kam ísť na dovolenku? Na čo by ste rozhodne nemali zabudnúť je cestovné poistenie. Aj v prípade, že idete na dovolenku cez cestovnú kanceláriu, vo väčšine prípadov sa môžete sami rozhodnúť, ktorú poisťovňu si vyberiete.
Pri cestovnom poistení je podľa Petra Šimka z portálu Poistenie.sk najdôležitejšie poistenie liečebných nákladov v zahraničí. "Druhá najdôležitejšia zložka je poistenie zodpovednosti za škodu. A nesmierne dôležité sú dobre fungujúce asistenčné služby," myslí si Šimko. Ostatné zložky by som charakterizoval ako doplnkové, dodáva.
Riziko si treba pripoistiť
Tam to závisí už od konkrétneho človeka. Ak mieni robiť niektorý z adrenalínových športov, mal by si ich pripoistiť. Rovnako je výhodné pripoistiť si aj náklady na záchrannú činnosť. Oplatí sa to hlavne ľuďom, ktorí sa radi vyberú popri rekreovaní pri mori aj do okolitej krajiny. Môžu sa totiž stratiť. "Ak sa nezrania a nepotrebujú ošetrenie, nemôže byť napríklad zásah vrtuľníka hradený zo základného poistenia," vysvetľuje Šimko.
Cena cestovného poistenia na jeden týždeň v Európe a Stredomorí na jednu osobu nie je vysoká. Pohybuje sa v rozmedzí 7 až 12 eur. Ide o poistenie v základnej výbave, teda s úrazovým pripoistením - berúc do úvahy, že budete vykonávať iba rekreačné športy, a s poistením zodpovednosti za škodu.
Neobmedzené krytie liečebných nákladov
Rozdiel ale medzi poisťovňami je v tom, či napríklad do akej výšky vám preplatí poisťovňa liečebné náklady. Tie môžu byť vo výške 100-tisíc eur, ale aj v neobmedzenej výške. Tu je podľa Šimka dôležité, do ktorej krajiny sa idete rekreovať.
"Ak idete len do Chorvátska, tam náklady na liečenie nie sú horibilné, stačí vám aj obmedzené krytie. Ak ale idete do niektorej anglosaskej krajiny ako je USA, Canada či Austrália, ale týka sa to aj Japonka, náklady sa môžu vyšplhať do závratných súm," tvrdí.
Tak napríklad len podvrtnutie členka v Spojených štátoch vás môže vyjsť aj na tritisíc eur. Dôvodom je to, že aj pri takomto banálnom zranení vás lekár vyšetrí kompeletne. Aby sa vyhol prípadným žalobám. Napríklad za infarkt za veľkou mlákou zaplatila poisťovňa viac ako 200-tisíc eur.
V prípade, že plánujete vyskúšať niektorý z rizikových športov, zvyčajne sa medzi ne zaraďuje napríklad potápanie, poistka sa vám navýši. Rozdiely medzi cenami jednotlivých poisťovní môžu byť aj v desiatkach eur.
Je výhodné pozrieť si viac ponúk rôznych poisťovní.
Zoskok s padákom je za rizikový príplatok
Aj pri cestovnom poistení si treba dobre premyslieť, čo si pripoistíte. Rovnako si treba naštudovať obchodné podmienky, aby ste poznali prípadné výluky z poistenia, radí Peter Šimko z portálu Poistenie.sk.
1.Rizikové športy
Sú štandardne vylúčené. Preštudujte si podmienky, môže sa stať, že niektorý z nich je v základnom krytí.
Rizikové športy je možné pripoistiť, nie však vo všetkých poisťovniach.
Treba si dôkladne prečítať všeobecné poistné podmienky, najmä výluky. S ohľadom na rizikové činnosti, ktoré plánujete vykonávať, môžete si vopred zistiť, v ktorej poisťovni je daný šport krytý štandardne alebo za príplatok k poistnému.
Prirážky za rizikové športy sa pohybujú od 0 do 500 percent. Výsledné poistné závisí od druhu vykonávaného športu a úrovne vykonávania športu. Za prirážku sú adrenalínové športy ako lietanie, zoskok s padákom, heliboarding, motoristické športy, horolezectvo alebo športy vykonávané profesionálne. Sú aj športy vo väčšine poisťovní nepoistiteľné, napríklad akrobatické lietanie.
2.Výluky z poistenia
Poistenie liečebných nákladov kryje len poistné udalosti, spojené s neodkladnou zdravotnou starostlivosťou.
Poistné udalosti spojené s vojnou, terorizmom, občianskymi nepokojmi - tieto prípady má väčšina poisťovní vo výlukách. Niektoré plnia napríklad za škody spôsobené teroristickým činom, keď sa na ňom poistený aktívne nepodieľal.
Vylúčené sú rizikové športy, pokiaľ si ich cestovateľ nepripoistí.
3.Poistenie na diaľku
Takmer všetky poisťovne ponúkajú cestovné poistenie cez internet, niektoré aj formou sms.
Treba mať k dispozícii kompletné poistné podmienky ako pri klasickom uzatváraní poistnej zmluvy, čo pri predaji cez internet je možné, ale keď pošle sms na základe reklamy na strome pri vstupe do národného parku, neviete úplne presne, čo si kupujete.
Rovnako aj pri kúpe cez telefón klient súhlasí s niečím, čomu nemusí celkom rozumieť. Telefónny operátor predsa nemôže čítať klientovi kompletné poistné podmienky cez telefón.
V drvivej väčšine prípadov vám začne cestovné poistenie platiť, až keď uhradíte platbu.