Vyúčtovanie by malo byť prehľadné a zrozumiteľné. Mnohí správcovia už takúto formu našli, mnohí ešte stále posielajú vyúčtovania, v ktorých sa dá len ťažko vyznať.
Už len tento týždeň má váš správca alebo spoločenstvo na to, aby vám doručili ročné vyúčtovanie nákladov v bytovke.
Hoci termín 31. mája pripadá na sobotu, zákon nedáva možnosť doručiť vyúčtovanie v najbližší pracovný deň - teda 2. júna.
Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov jednoznačne vymedzuje povinnosť predložiť vyúčtovanie vlastníkom bytov a nebytových priestorov najneskôr do 31. mája nasledujúceho roka, vraví Otília Leskovská zo Združenia spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku.
V téme sa dočítate:
Čo má obsahovať ročné vyúčtovanie.
Do rovnakého termínu správca či spoločenstvo predkladá aj správu o svojej činnosti za predchádzajúci rok, o finančnom hospodárení domu, o stave spoločných častí domu a spoločných zariadení domu.
V praxi sa stáva, že túto správu vlastníci nedostanú do schránky, ale ju nájdu vyvesenú na nástenke napríklad vo vstupnej hale domu.
Vyhláška alebo dohoda
Pravidlá pre ročné vyúčtovanie nákladov za plnenia sa oproti vlaňajšku nezmenili.
„Stále je v platnosti vyhláška, ktorá určuje pravidlá o rozpočítavaní nákladov na teplo na vykurovanie a prípravu teplej vody,“ vraví Lekovská (ÚRSO č. 358/2005 Z. z., ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška číslo 630/2005 Z. z.)
Viac sa dočítate: S tohtoročným vyúčtovaním môžete reklamovať aj to vlaňajšie
Ostatné plnenia (služby spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov) sa rozpočítavajú podľa podmienok dohodnutých v Zmluve o spoločenstve alebo Zmluve o výkone správy.
Pokiaľ sa vlastníci dohodli na inom spôsobe rozpočítavania nákladov na teplo a teplú vodu alebo ďalších služieb, tak aj v tomto prípade platí dohodnutý spôsob.
Každý v inej forme
Ročné vyúčtovanie nákladov sumarizuje reálne náklady spojené s prevádzkou domu, bytu alebo nebytového priestoru, úhrady za všetky služby, ktoré súvisia s užívaním bytov a nebytových priestorov, príspevky do fondu opráv a poplatky za správu.
„Konkrétne údaje, ktoré má vyúčtovanie obsahovať, určuje zákon o vlastníctve bytov, pričom spôsob zaznamenania spotreby tepla zasa vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Konkrétnu podobu vyúčtovania zákon nedefinuje, preto každý správca predkladá vyúčtovanie v inej forme,“ vraví Branislav Tresa, odborník na správu bytov zo spoločnosti SOMAT Group.
Dodané vyúčtovanie by však malo byť prehľadné a zrozumiteľné. Mnohí správcovia už takúto formu našli, mnohí ešte stále posielajú vyúčtovania, v ktorých sa dá len ťažko vyznať.
Čo má obsahovať ročné vyúčtovanie
- Dokument by mal pri každej službe, ktorá sa dá merať, obsahovať výšku zaplatenej zálohy a reálnej spotreby za dom aj konkrétny byt.
- Ďalšie služby, ktoré boli zabezpečené pre vlastníkov a používateľov bytov, by mali byť vyčíslené a zdokumentované na základe faktúr od dodávateľov jednotlivých služieb.
- Rozdiel medzi zálohou a skutočnou spotrebou určuje výšku nedoplatku alebo preplatku.
- Viaceré služby súvisiace s prevádzkou a správou celého domu sa rozpočítavajú na jednotlivé byty podľa zákonom určených, alebo na schôdzi vlastníkov dohodnutých kľúčov, napríklad podľa počtu bytov, ich výmery alebo počtu osôb žijúcich v jednotlivých bytoch.
- O vykurovacích nákladoch sa viac ako z prvej strany vyúčtovania dozviete z prílohy Zúčtovanie nákladov na vykurovanie alebo Samostatné vyúčtovanie vykurovacích nákladov. Aké údaje musí obsahovať, predpisuje vyhláška. Okrem iného to je cena tepla - jej variabilná aj fixná zložka, každá je účtovaná v inej jednotke (variabilná v kilowattoch na hodinu, fixná v kilowattoch).
- Vyúčtovanie musí obsahovať najlepšie grafické znázornenie vývoja spotreby vo vašom byte. Nájsť by ste v ňom mali aj výšku koeficientov, o ktoré sa upravuje spotreba tepla v polohovo znevýhodnených izbách či rozdelenie ceny na základnú a spotrebnú zložku.
- Ročné vyúčtovanie by malo obsahovať aj prehľad tvorby a čerpania fondu opráv. Pokiaľ vznikne vo fonde preplatok, podľa zákona sa nevracia, ale automaticky presúva do ďalšieho roka. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu. Ak má byt balkón, lodžiu alebo terasu, do veľkosti spoluvlastníckeho podielu sa zarátava aj štvrtina z plochy týchto priestorov.
- Ďalšou položkou v dokumente vyúčtovania je aj celková suma poplatkov za správu. Tieto bývajú dohodnuté v zmluve so správcom zväčša ako pevná mesačná suma za byt alebo nebytový priestor. Poplatok alebo odmena za správu by mala kryť pomernú časť nákladov správcu na zabezpečenie ďalšieho servisu pre dom v súvislosti so správou. Ide hlavne o ekonomický a administratívny servis, technickú evidenciu, správu dokumentácie k domu, prípadne iné zmluvne dohodnuté služby.
Zdroj: SOMAT Group - okrem tepla (ht)
Nie ste spokojní?
Reklamujete u toho, kto vyúčtovanie predložil. Na štátne inštitúcie potom smerujete podnety na preverenie toho, o čom ste presvedčení, že je nesprávne.
Správca alebo spoločenstvo
- Na nich by ste sa mali obrátiť v prvom kroku a čím skôr (bezodkladne) s reklamáciou. Lehota na reklamáciu býva v zmluve o výkone správy alebo zmluve o spoločenstve (spravidla 30 dní).
- Vyúčtovanie ako také však môžete reklamovať aj v lehote premlčania podľa Občianskeho zákonníka, to znamená do troch rokov od prevzatia vyúčtovania.
Slovenská obchodná inšpekcia
- U nej podávate podnet na preverenie termínu dodania vyúčtovania alebo úplnosti či správnosti informácií vo vyúčtovaní. Inšpekcia preskúma, či vyúčtovanie obsahuje všetko čo má, bude sa venovať vášmu podnetu na nevybavenú reklamáciu. Od mája tohto roka prebrala aj povinnosti Štátnej energetickej inšpekcie, a teda kontroluje aj správne rozpočítavanie tepla a nákladov na teplú vodu v bytovom dome.
- Kontroluje však len správcov – spoločenstvá prípadne družstvá majú pre tento prípad vlastné kontrolné orgány. To neplatí vtedy, ak družstvo odpredalo byty vlastníkom a funguje len už ako správca.
- Návod aj s formulárom má inšpekcia na svojej webovskej stránke.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO)
- Kontroluje použitie správnych cien tepla, elektriny a podobne (regulované ceny).
(ht)
Podrobnejšie o vyúčtovaní: Na vyúčtovanie v bytovkách ostáva pár dní, pozrite si základné pravidlá
Vyskúšajte
Ceny tepla, ktoré nájdete vo svojom vyúčtovaní si môžete preveriť v rozhodnutiach Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. No môžete to spraviť aj zábavnejšie a to na stránke Spoločnosti rozumných spotrebiteľov Slovenska.
Združenie sa pokúsilo „poľudštiť“ rozhodnutia úradu a údaje si teda možno vyhľadať podľa mapy.
Najnovšie združenie ponúka aj kalkulačku. S jej pomocou zistíte, či teplo nakupujete drahšie ako inde na Slovensku a podobne. Bude však treba pozorne odpísať podľa návodu údaje z vyúčtovania.
Kalkulačka obsahuje aj viac porovnaní, vypovedajúce však budú až vtedy, keď sa nájde dostatočné množstvo ľudí, ktorí cez porovnanie do nej nahrajú údaje.
(ht)