Kreditná karta zostáva aj naďalej jedným z najdrahších úverov v prípade, že nesplatíte požičané peniaze v bezúročnom období.
Úrokové sadzby na kreditných kartách totiž neklesajú skoro vôbec. A to aj napriek tomu, že kľúčové úrokové sadzby idú dole. Prejavuje sa to najvýraznejšie na hypotékach. A, hoci trochu menej, aj na spotrebných úveroch.
Pri niektorých môžete získať na kreditke o niečo nižšiu úrokovú sadzbu v prípade, ak ňou chcete refinancovať kreditnú kartu v inej banke.
Úroky sú viac menej zabetónované
"Pri kreditných kartách sa zatiaľ nič meniť nebude," konštatuje hovorkyňa VÚB Banky Alena Walterová. Mnohé banky sa vyjadrili podobne, s tým, že vyzdvihli hlavne dlhé bezúročné obdobie.
"Momentálne sú naše úrokové sadzby pre kreditné karty veľmi konkurenčné, patria medzi najnižšie na trhu," vysvetľuje Ľubomíra Chmelová zo Sberbank.
V priemere sa úroky na kreditných kartách pohybujú na úrovni okolo 18 percent ročne. Na porovnanie úrokové sadzby na spotrebných úveroch sú približne o polovicu nižšie.
Pozor na leto
Najmä v letnom období však mnohí viac siahajú po kreditných kartách. Na dovolenke v zahraničí je totiž výhodnejšie platiť kreditkou ako debetnou kartou, pretože si banka pri platbe kreditkou neúčtuje poplatok, kdežto pri platbe debetkou áno.
Mnohým sa však môže stať, že zabudnú sledovať, či bezúročné obdobie už neprekročili. A vtedy sa im úver môže značne predražiť.
Banky môžu ponúknuť akcie a zľavy
Najdrahšie je vyberať peniaze kreditnou kartou z bankomatu. Poplatky môžu byť fixné alebo sa môžu odvíjať od výšky transakcie.
Pri využívaní kreditnej karty nie je povinnosťou otvoriť si v banke bežný účet.
Vyčerpaný úver na kreditnej karte je potrebné mesačne splácať. Každá banka si stanovuje minimálnu mesačnú splátku. Tá býva na úrovni 5 až 10 percent z vyčerpanej sumy. Nesplatený zvyšok banka úročí.
Výhodné je zaplatiť celú dlžnú sumu v bezúročnom období. Vtedy banke neplatíte úroky. Bezúročné obdobie si každá banka stanovuje sama, býva aj do 55 dní. U niektorých bánk sa bezúročné obdobie nevzťahuje na výbery hotovosti z bankomatov, len na platby u obchodníkov.
Absolútne nevýhodné je vyberať si peniaze z kreditky z bankomatov. Poplatky sú veľmi vysoké. Niektoré banky majú stanovenú presnú sumu, napríklad 5 eur za výber v eurách alebo 15 eur za výber cudzej meny. Banky si však môžu stanoviť aj poplatok ako percento z vyberanej sumy.
Banky môžu ponúkať ku kreditným kartám iné výhody ako je napríklad možnosť zrealizovať prevod finančných prostriedkov z karty na akýkoľvek bežný účet na Slovensku či zľavy u vybraných obchodníkov v krajine.
Prípadne banky ponúkajú letné akcie na platbu novou kreditnou kartou.