Nastupujem na materskú dovolenku. Čo musím nahlásiť Sociálnej poisťovni a do kedy?
Nárok na dávku materské vzniká spravidla od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným termínom pôrodu, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom. Samozrejme len v prípade, že ste splnili podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch.
Materské si uplatníte predložením Žiadosti o materské, ktoré vám vystaví lekár - gynekológ. V Žiadosti o materské lekár vypíše dátum predpokladaného termínu pôrodu, nástup na materské si vpíšete do žiadosti sama.
Ak ste zamestnaná, Žiadosť o materské odstúpi do Sociálnej poisťovne zamestnávateľ, prípadne môže potvrdenú žiadosť doručiť Sociálnej poisťovni poistenkyňa sama. Je na ich vzájomnej dohode, kto žiadosť odstúpi pobočke Sociálnej poisťovni príslušnej podľa sídla zamestnávateľa.
Ak ste Samostatne zárobkovo činná osoba vyplnenú a podpísanú Žiadosť o materské odstúpite do pobočky Sociálnej poisťovne v mieste svojho trvalého bydliska sama.
Zákon o sociálnom poistení neuvádza lehotu na predloženie Žiadosti o materské ani v prípade zamestnanca, ani SZČO. To znamená, že je na vás, kedy žiadosť k vyplateniu materského doručíte príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne.
Čím skôr však žiadosť pobočke odovzdáte, tým skôr môže vašu žiadosť posúdiť a následne priznať a vyplácať dávku materské. Zvyčajne matky o dávku žiadajú pred pôrodom v čase nástupu na materskú.
Čo a do kedy treba oznámiť Sociálnej poisťovni po pôrode?
Najneskôr do troch mesiacov po pôrode, aby sa mohlo pokračovať vo vyplácaní dávky materské, musíte oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne rodné číslo dieťaťa, a to doručením fotokópie jeho rodného listu.
Táto povinnosť vzniká každej žene, ktorá materské poberá - ako zamestnankyni, tak aj samostatne zárobkovo činnej osobe. Fotokópiu rodného listu dieťaťa môžete doručiť osobne do pobočky Sociálnej poisťovne, ktorá materské vypláca, alebo zaslať poštou alebo mailom, ak poznáte mailovú adresu referentky.
Ak nepredložíte rodný list dieťaťa príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne, výplata dávky sa dočasne pozastaví a k obnoveniu vyplácania dôjde až po doručení tohto dokladu. Prerušením výplaty materského nedochádza k zániku dôchodkového poistenia (po doručení rodného listu sa výplata dávky materské obnoví odo dňa pozastavenia výplaty dávky).
Doklad o narodení dieťaťa vystavený v inom štáte Európskej únie nemusí byť úradne preložený ani úradne overený a Sociálna poisťovňa ho akceptuje aj v inom jazyku, ako je jazyk slovenský, musí však obsahovať rok, mesiac a deň narodenia dieťaťa. Tiež je potrebné ho predložiť najneskôr do 3 mesiacov od vzniku nároku na materské.
Ako je to s platením dôchodkového poistenie štátu matke na materskej? Zaplatí mi aj časť v druhom pilieri? Musím posielať nejakú prihlášku?
V prípade zamestnancov a samostatne zárobkovo činných osôb poberajúcich materské štát platí poistné na dôchodkové poistenie a poistné do rezervného fondu (vrátane príspevkov do II. piliera, ak sú jeho sporiteľmi) v zmysle zákona automaticky počas celého obdobia, keď sa im materská dávka poskytuje.
Nemusíte teda Sociálnej poisťovni po narodení dieťaťa nič oznamovať, ani sa na poistenie prihlasovať. Prihlášku na dôchodkové poistenie podáte až po ukončení poskytovania materského.
Aby dôchodkové poistenie bolo kontinuálne, je potrebné, aby ste sa na poistenie prihlásili najneskôr v posledný deň poberania materského s dátumom vzniku od prvého dňa po ukončení poberania materského.
Ak podáte prihlášku po ukončení poskytovania materského neskôr (napríklad mesiac po ukončení poberania materskej dávky), vznikne vám dôchodkové poistenie až odo dňa podania prihlášky, nebudete ho teda mať kontinuálne.
V prípade, že nie ste povinne dôchodkovo poistená ako zamestnankyňa alebo povinne poistená ako SZČO môže počas starostlivosti o dieťa (spravidla do šesť rokov jeho veku) platiť dôchodkové poistenie za vás štát, a to odo dňa narodenia dieťaťa.
Podmienkou je, že sa na toto poistenie osoba starajúca sa o dieťa prihlási. Ak sa prihlásite do 45 dní odo dňa narodenia dieťaťa, poistenie vám vznikne odo dňa narodenia dieťaťa. V prípade, že túto lehotu nestihnete, dôchodkové poistenie vám vznikne až odo dňa podania prihlášky na toto poistenie.
Ak by vám ako zamestnankyni alebo samostatne zárobkovo činnej osobe zaniklo povinné dôchodkové poistenie zamestnankyne alebo SZČO počas nároku na materské, skončilo by vám aj dôchodkové poistenie platené štátom.
V tomto prípade bude dôchodkové poistenie za vás platiť štát naďalej, ak sa na toto poistenie prihlásite najneskôr nasledujúci deň po zániku zamestnania alebo povinného poistenia SZČO.
Musím nahlásiť začatie materskej dovolenky zdravotnej poisťovni, aby za mňa začal platiť poistné štát?
Povinnosť nahlasovať materskú dovolenku má Sociálna poisťovňa. Informáciu o začatí materskej dovolenky a ukončení do zdravotnej poisťovne posiela Úrad pred dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, vy teda do zdravotnej poisťovne tieto informácie nahlásiť nemusíte.
Ak ste živnostníčka, počas trvania materskej dovolenky, nie ste povinná platiť preddavky na verejné zdravotné poistenie. V prípade, že túto informáciu o trvaní materskej dovolenky zdravotná poisťovňa eviduje, nebude vám zasielať výkazy nedoplatkov.