Do procedúry nadmerného deficitu sme sa dostali za prvej Ficovej vlády. Za jeho druhej vlády sa z nej pravdepodobne dostaneme. Brusel nám svoje rozhodnutie oficiálne oznámi v pondelok.
BRATISLAVA. Je takmer isté, že Slovensko vystúpi začiatkom júna z procedúry nadmerného deficitu. Nemali by sme byť už teda na zozname krajín, ktorým hrozí pre vysoký deficit pokuta od Európskej komisie.
Že sa tak stane, avizoval nedávno aj premiér Robert Fico, keď hodnotil polčas svojej druhej vlády.
Brusel nám svoje rozhodnutie oficiálne oznámi v pondelok, keď ho odsúhlasia eurokomisári.
1.Prečo sme sa dostali na zoznam
Slovensko sa do procedúry nadmerného deficitu dostalo v decembri 2009, teda za prvej Ficovej vlády. Deficit v tom čase stúpol na 8 percent a na podobnej úrovni sa udržal aj o rok neskôr. Ide o rozdiel, o ktorý výdavky našej verejnej správy prevyšujú jej príjmy z daní, poplatkov aj eurofondov v pomere k HDP.
Deficit stúpol vtedy jednak preto, že bola kríza. Príjmy rozpočtu sa v roku 2009 medziročne znížili zhruba o štyri percentá. Keďže stúpla nezamestnanosť, štát vybral menej peňazí na daniach či odvodoch.
No hlavne výrazne narástli výdavky. Medziročne stúpli takmer o dvanásť percent. Podľa viacerých ekonómov vláda v tom čase míňala až príliš.
2.Čo znamená byť na zozname
V procedúre je aktuálne 17 krajín Európskej únie. Každá z týchto krajín dostala od Komisie čas na to, aby si dala do poriadku rozpočet a znížila deficit pod tri percentá HDP. Nám dal Brusel na to čas do roku 2013. Okrem nás aj Českej republike, Rakúsku, Dánsku a Belgicku.
Komisia vo svojom hodnotení začiatkom mája povedala, že vlani sme mali deficit pod troma percentami. Túto hranicu by podľa jej odhadu nemal rozpočtový schodok prekročiť ani v tomto roku či v roku 2015. Myslí si to aj o Česku, Rakúsku, Dánsku a Belgicku.
Ak by sme nezlepšili hospodárenie, Brusel by nám dal čas na nápravu. Vlani niektorým krajinám dokonca o jeden alebo dva roky predĺžil termín, dokedy majú znížiť deficit pod tri percentá. Takú výnimku dostalo vtedy napríklad Francúzsko.
No mohol by od nás chcieť, aby sme na jeho účet vložili vklad vo výške 0,2 percenta HDP, ktorý by sa neúročil. V našom prípade je to okolo 150 miliónov eur.
Ak niektorá krajina nezlepší hospodárenie ani neskôr, hrozí jej za to sankcia vo výške 0,2 percenta HDP. O tie peniaze by už potom prišla. V našom prípade by to bolo spomínaných 150 miliónov.
3.Výstup z procedúry nemusí byť trvalý
Ak aj z procedúry nadmerného deficitu vystúpime, neznamená to, že sa do nej už nikdy nevrátime. Teoreticky by sa tak mohlo stať napríklad o rok, keď Komisia bude hodnotiť rok 2014 a plány vlády na ďalšie dva roky.
Ak by sme teda v tomto roku mali nominálny deficit vyšší ako tri percentá, Brusel by nás mohol o rok opäť zaradiť do zoznamu krajín s nadmerným deficitom.
Platí akurát to, že do procedúry nás v tomto roku na jeseň nevrátia nové prísnejšie pravidlá Eurostatu. Aj keď je už zrejmé, že nám spätne neuzná príjmy z druhého piliera v sume približne 200 miliónov za také, ktoré zlepšujú hospodárenie krajiny. Tým sa deficit za rok 2013 zvýši nad tri percentá.