Ak tento rok na brigádach nezarobíte via ako 1901,67 eura, nemusíte podávať na budúci rok v marci daňové priznanie. Ak zarobíte nad túto sumu, podať ho musíte. Prípadne môžete zamestnávateľa požiadať vo februári o ročné zúčtovanie dane z príjmu.
Samozrejme výška tohto príjmu sa počíta zo všetkých príjmov. To znamená, aj v prípade, ak by ste robili aj na inú zmluvu ako na dohodu o brigádnej činnosti študenta.
Ak vám ale zamestnávateľ strhne zo mzdy daň, bude pre vás výhodnejšie podať daňové priznanie aj keď neprekročíte túto sumu zárobku. Daňový úrad vám totiž vráti zaplatenú daň. A to v prípade, ak vaše príjmy neprekročia sumu 3803,33 eura za rok, čo je suma nezdaniteľného minima základu dane na daňovníka.
Ak dosiahnu vyšší príjem ako uvedený limit, musia príjmy priznať aj na Slovensku napriek tomu, že ich príjem bol v zahraničí zdanený.
Aký je postup pri zdaňovaní príjmov zo zahraničia
Ak bol príjem zdanený v zahraničí, na Slovensku ho už zdaňovať nebudete. Musíte ho však deklarovať v daňovom priznaní.
Študent by si mal vyžiadať od zahraničného zamestnávateľa potvrdenie o príjmoch a zrazenej dani.
V daňovom priznaní (typ A) potom uvedie všetky príjmy, ktoré získal z brigády v zahraničí (ale aj prípadné príjmy zo Slovenska).
K priznaniu musí priložiť kópiu potvrdenia o vyplatených príjmoch a zrazenej dani od zahraničného zamestnávateľa (aj od slovenského, samozrejme, ak tu príjmy dosiahol).
Pri vysporiadaní príjmu zo zahraničnej brigády postupuje študent podľa príslušných ustanovení lokálneho zákona o dani z príjmov a medzinárodných zmlúv o zamedzení dvojitému zdaneniu. Ak bol jeho príjem v zahraničí preukázateľne zdanený, na Slovensku ho zdaňovať nebude. Vyplýva to zo zákonných úprav, podľa ktorých sa na zabránenie dvojitému zdaneniu používa metóda vyňatia príjmov. Príjem získaný v zahraničí však musí v priznaní povinne deklarovať.
Napriek tomu, že si ako daňovník uplatní metódu vyňatia, môže celková výška jeho príjmu dosiahnutého v zahraničí výrazne ovplyvniť daňovú povinnosť cez uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane.
Paušálne preto neplatí, že ak uplatní metódu vyňatia, nebude doplácať daň. Týka sa to však iba vyšších príjmov, keď sa odpočítateľná položka progresívne znižuje, čo v konečnom dôsledku ovplyvní aj celkovú výšku dane, ktorú zaplatí na Slovensku.
Daňový úrad mu môže predĺžiť lehotu na podanie priznania do konca septembra.