Novinár BBC Jeremy Paxman v lete po 25 rokoch končí. Znervózňoval britských politikov, vedel nájsť ich slabinu. Otázky kládol nevzrušene a monotónne. Na tvári mal celý čas ironický úškľabok.
Asi najlepšia definícia dobrého novinárskeho rozhovoru pochádza od Louisa Herena.
Zahraničný spravodajca, ktorý takmer pol storočia pracoval v londýnskych Timesoch, kedysi slávne vyhlásil: „Keď vám politik niečo hovorí, musíte sa sám seba stále pýtať: Prečo mi ten klamársky nepodarok klame?“
Citát však často neprávom pripisujú slávnemu televíznemu novinárovi Jeremymu Paxmanovi. Dôvod je jednoduchý. Presne taký je jeho štýl.
Ponocovanie už nie je preňho
Paxman patrí medzi najvýraznejšie televízne osobnosti na svete. A tak niet divu, že keď koncom apríla oznámil, že začiatkom leta prestane moderovať reláciu Newsnight, vzbudilo to taký rozruch.
Reláciu vysiela BBC 2 každý pracovný deň od pol jedenástej večer a podobne ako napríklad české Udalosti, komentáre sa venuje niekoľkým aktuálnym témam daného dňa. Najčastejšie formou rozhovoru s aktérmi udalostí.
Paxman je hlavnou moderátorskou tvárou tohto programu dvadsaťpäť rokov. Ako 64-ročný síce ešte nemá na moderátorský dôchodok nárok a napríklad proti 80-ročnému Larrymu Kingovi je vlastne mladíkom, no ako hovorí, je unavený a vo veku, keď by rád začal chodiť do postele ako ostatní ľudia.
Možno zároveň cíti, že zlatá éra televízneho žurnalizmu, ktorý reprezentuje, sa už minula.
Dá sa charakterizovať cynickým pohľadom na politiku a politikov presne v duchu vyššie spomínaného citátu. A možno aj cynickým pohľadom na celú spoločnosť.
Sústredí sa na slabinu
Jeremy Paxman je dokonalým výrobkom verejnoprávnej BBC. Nie je bojovníkom za dobro ani proti zlu. Je mužom bez akejkoľvek ideológie. Vie jedinú vec, ale dokonale. Nájsť slabinu človeka, ktorý sa s ním posadí pred kameru, a potom sa ho na ňu spýtať.