BRATISLAVA. Slovenské autobusové spoločnosti v minulom roku previezli takmer 190 mil. cestujúcich a najazdili vyše 206 mil. kilometrov.
Z celkového počtu okolo 3 550 autobusov je takmer tisíc nových s výrobou v rokoch 2010 až 2014. Agentúru SITA o tom v pondelok informovala Eva Vozárová, hovorkyňa jednej z najväčších domácich autobusových spoločností Slovak Lines, a.s.
"Na slovenských cestách jazdí v prímestskej doprave už takmer dvesto nízkopodlažných autobusov, pričom toto číslo narastá v poslednom období," priblížila Vozárová.
Autobusové spoločnosti podľa nej pravidelne investujú do modernosti a bezpečnosti vozidiel a komfortu autobusových staníc. "Zo súkromných zdrojov bolo na Slovensku v poslednom období zrekonštruovaných alebo novo postavených 29 autobusových staníc," dodala.
Zväz autobusovej dopravy (ZAD), ktorý združuje štrnásť najväčších autobusových spoločností, spolu so Združením cestnej dopravy Česmad Slovakia, v pondelok začali kampaň na podporu autobusovej dopravy ako rozumnej voľby voči osobnej automobilovej doprave.
Ich ambíciou, ako aj Medzinárodnej únie cestnej dopravy (IRU) je zdvojnásobiť počet cestujúcich v autobusovej doprave do roku 2020. Autobusová doprava má podľa kampane päť výhod - je bezpečná, pohodlná, zelená, efektívna a dostupná.
"Máme množstvo argumentov pre podporu autobusovej dopravy a budeme rokovať so štátnymi a samosprávnymi orgánmi, ako by sme mohli cieľ zdvojnásobenia využívania autobusovej dopravy naplniť," tvrdí prezident ZAD a generálny riaditeľ SAD Žilina, a.s. Peter Pobeha.
"Európska únia podporuje čo najväčšiu mobilitu obyvateľstva, ktorá je zdrojom zamestnanosti a v tomto hrá autobus nenahraditeľnú úlohu," dodal viceprezident ZAD a generálny riaditeľ Slovak Lines Peter Sádovský.
Prezident Česmad Slovakia Ľubomr Honíšek poznamenal, že autobus je významným prostriedkom na odľahčenie ciest, ale aj na zníženie nehodovosti na cestách. "Aj preto nárast využívania autobusov na Slovensku jednoznačne podporujeme," dodal.