BRATISLAVA. Povinnosť odovzdať emisné kvóty za rok 2013 si nesplnili tri z celkovo 140 povinných prevádzok produkujúcich škodlivé emisie na Slovensku.
Vyplýva to z aktualizovaného národného registra, ktorý spravuje spoločnosť ICZ Slovakia. Skutočnosť zároveň potvrdilo ministerstvo životného prostredia.
Ako vysvetlil envirorezort, dve prevádzky si nesplnili povinnosti vyplývajúce zo zákona a neodovzdali v stanovených termínoch ani správu o emisiách skleníkových plynov z prevádzky, ani overené emisie z prevádzky.
Z emisného registra vyplýva, že ide o plynovú kotolňu v Novom Meste nad Váhom akciovej spoločnosti Poľnonákup Hont a o prevádzku na výrobu surového železa alebo ocele bratislavskej spoločnosti K2 Business.
Jedna prevádzka si nesplnila svoju povinnosť čiastočne, keď neodovzdala overené emisie z prevádzky. Ide o Dubnický Metalurgický Kombinát. Jana Farkašovská z ICZ Slovakia vysvetlila, že všetky tri prevádzky sú menší producenti emisií.
Príslušný okresný úrad, odbor starostlivosti o životné prostredie pristúpi ku konaniu a uloží týmto prevádzkovateľom pokutu, informoval hovorca envirorezortu Maroš Stano. Za každú neodovzdanú tonu skleníkových plynov im tak hrozí pokuta 100 eur, za neodovzdanie správy o emisiách skleníkových plynov z prevádzky pokuta od 1000 do 16.600 eur, spresnil hovorca.
Producenti emisií si najprv, v zmysle nariadenia Európskej komisie, museli dať overiť akreditovaným orgánom ich reálnu produkciu skleníkových plynov. Následne boli povinní tieto kvóty zúčtovať.
Správu o emisiách skleníkových plynov z prevádzky boli povinní odovzdať do 1. marca, overené emisie z prevádzky potom do 30. apríla. Prehľad, ako si producenti svoju povinnosť splnili, zverejnila ICZ Slovakia v polovici mája.
Podstatou schémy obchodovania s emisnými kvótami je záväzok štátu znižovať množstvo emisií skleníkových plynov vypustených do ovzdušia, a tým aj ich podiel na zmene klímy, vysvetlila Farkašovská.
Podniky ťažkého priemyslu sú v rámci tejto schémy podľa nej motivované investovať do technológií na zníženie produkcie emisií, čo pre ne v konečnom dôsledku znamená nižšiu povinnosť odovzdávania kvót.
Celkovo producenti zo sektorov priemyslu a energetiky odovzdali vlani 21,829 milióna ton emisných kvót. Alokovaných z toho bolo 16,385 milióna ton.
Ide o voľné povolenky, za ktoré producenti nemusia platiť a schvaľuje ich ministerstvo životného prostredia. Zvyšné povolenky si museli producenti nakúpiť v aukciách.
Od minulého roku platia nové pravidlá na obchodovanie s emisnými povolenkami v ETS systéme. Na celú Európsku úniu sa vzťahujú jednotné pravidlá bezodplatného prideľovania emisných kvót. S kvótami sa obchoduje formou aukcie a do systému boli pridané nové odvetvia a plyny, vysvetlil hovorca envirorezortu Maroš Stano.