Po dvoch rokoch uzavrel štát kúpu firmy, ktorá stráca na dodávkach plynu domácnostiam milióny eur ročne. Riadiť ju chcú takmer štyri desiatky ľudí.
BRATISLAVA. Plyn nezdražie, kým bude vláda Roberta Fica pri moci. To je podľa premiéra hlavný prínos toho, že štát získal kontrolu nad časťou Slovenského plynárenského priemyslu, ktorá má na starosti dodávky plynu spotrebiteľom u nás.
Kúpu kontrolného balíka akcií od českého holdingu EPH včera definitívne potvrdilo valné zhromaždenie SPP.
Na straty má recept
Cena za kontrolný balík bude asi 60 miliónov eur. To je výška dlhu, ktorú štát prevezme za doterajšieho českého spoluakcionára v kupovanej matke SPP výmenou za kontrolu vo firme.
No preberie aj straty, ktoré bude firma tvoriť na dodávkach plynu pre domácnosti do budúcna.
Tieto straty pôjdu na vrub daňových poplatníkov. Tým, ktorí používajú plyn, sa to môže vrátiť tak, že im plyn nezdražie. No tí, ktorí kúria elektrinou, výhodu nepocítia a ešte ju zadotujú iným. Takých domácností je najviac na strednom Slovensku.
Štát tvrdí, že má na straty recept. Jeho najväčšou časťou má byť zľava, ktorú vyrokoval s Gazpromom na dodávky plynu pre štátne plynárne.
Práve vďaka cene za plyn z Ruska, ktorú nechcel Úrad pre reguláciu sieťových odvetví uznať celú v cenách pre domácnosti, je táto časť SPP v strate. O výške dohodnutej zľavy sa mlčí.
Neoficiálne sa hovorí, že by ročné straty firmy vo výške 70 až 80 miliónov eur mohla zľava skresať o niekoľko desiatok miliónov, no zrejme nie o viac ako 30 miliónov eur.
Ďalšiu zľavu plánuje štát ešte dohodnúť do budúcna.
Manažment nevybrali
Aké straty v kúpenej časti plynární na dodávkach domácnostiam očakáva štát v najbližšom období, minister hospodárstva Tomáš Malatinský nepovedal. Odpovede o ich výške, rovnako ako aj to, ako ich chce SPP riešiť, má poskytnúť nový, už čisto štátny manažment.
Fico verí, že štátne plány a nový manažment pomôžu dostať matku SPP počas štyroch až piatich rokov aspoň na nulu.
Nový manažment však štát ešte nevybral, výberové konanie stále neuzavrel. Problém môže byť v tom, že šikovní manažéri zvyknú očakávať viac, než im môžu v štátnych firmách poskytnúť.

Firma a dočasné vedenie
Aby mohla firma prejsť pod kontrolu štátu aj bez nového vedenia, dočasne v ňom zostali dovtedajší predstavitelia za štát. V predstavenstve zatiaľ nemali proti súkromnej firme, čo kontrolovala matku SPP, rozhodujúce slovo.
K riadeniu štátneho kolosu sa tak na chvíľu dostane Alexander Sako, manžel vedúcej úradu ministerstva vnútra, ktoré vedie Robert Kaliňák. O kreslo v predstavenstve štátnej firmy sa však vo výberovom konaní nehlási. Budúcich manažérov chce štát vybrať tento týždeň.
Malatinský tvrdí, že o silných kandidátov nie je medzi prihlásenými záujemcami núdza.
Pri tom, či a za koľko rokov budú schopní firmu vytiahnuť z dlhov, bude mať slovo aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Ten rozhoduje o cenách plynu pre domácnosti.
Regulátor: Plyn pre domácnosti môže zlacnieť
Ani zľava od Gazpromu nedostane SPP zo straty, ak ju Úrad pre reguláciu sieťových odvetví premietne do cien, tvrdí šéf úradu Jozef Holjenčík.
Keď si v minulosti ešte súkromný akcionár SPP dohodol zľavu od Gazpromu, zohľadnili ste ju v cenách pre domácnosti a plyn zlacnel. Ako to bude teraz?
„Keď sa budú robiť rozhodnutia o cenách na budúci rok, budeme zohľadňovať ceny, za ktoré nakupuje dodávateľ zemný plyn.“
Cena plynu v kontrakte s Gazpromom stále vstupuje do konečných cien pre domácnosti 80-percentnou mierou?
„Áno. Cena v tomto kontrakte je obchodným tajomstvom. Už však odráža cenu komodity na burzách.“
To je cena, za ktorú sa plyn predáva na krátkodobých trhoch a vstupuje do cien pre domácnosti asi pätinou. V minulosti pre ich nízke úrovne končila matka SPP v strate. Ako sa ceny na burze vyvíjajú teraz?
„Pohybujú sa zhruba v takom rozmedzí ako vlani.“
Už ste si vypýtali informácie o zľave, ktorú štát vyrokoval s Gazpromom?
„Vyžiadali sme si ich. Podľa toho sa nachystáme na cenové konanie na budúci rok.“
Do akej miery je pravdepodobné, že sa zmena v kontrakte pretaví do cien pre domácnosti?
„Nebudem predbiehať, počas leta sa ešte môžu pohnúť trhy.“
Štát sľúbil, že ceny plynu teraz zostanú stabilné, nie že klesnú. Keď budete rozhodovať, či ich pre zľavu od Gazpromu znížite alebo sa naopak zmenšia straty plynární, ovplyvní vás to, že už budete posudzovať ceny plynu od štátu a nie od súkromníka?
„Nikdy nebola v segmente domácností generovaná žiadna strata. Aj keď sme o to niekoľkokrát žiadali, nikdy na to nikto nepredložil hodnoverný dôkaz.“
Daniela Krajanová