BRATISLAVA. Telekomunikační operátori si majú rozmyslieť, či budú aj po auguste vyberať od odchádzajúcich zákazníkov poplatok za prenos telefónneho čísla.
Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií ich v stredu vyzval, aby na svojich weboch verejne prisľúbili, že prenos čísla bude bezplatný.
Úrad im inak hrozí reguláciou poplatku, ale tou sa im bezúspešne vyhráža už viac ako rok.
„Vzhľadom na časovú náročnú prípravy návrhu regulačného opatrenia popri tom presviedčame operátorov, aby sami ustúpili od účtovania poplatkov,“ vysvetľuje stratégiu úradu jeho hovorca Roman Vavro.
Regulácia nie je nutná?
Regulátor nepovedal, kedy zverejní na pripomienkovanie návrh regulácie. „Potom, ako ho dokončíme,“ reagoval Vavro.
Pravdepodobne to nebude skôr ako v auguste, keďže dovtedy dal úrad operátorom čas, aby od poplatku ustúpili dobrovoľne.
Úrad tvrdí, že jeho výzva má zmysel napriek tomu, že Telekom aj Orange ešte vlani povedali, že osem eur za prenos čísla si neprestanú účtovať ani pod hrozbou regulácie. „Prístup operátorov sa mohol alebo môže zmeniť,“ tvrdí Vavro.
Pri vysvetľovaní, prečo sú rokovania s firmami lepšie ako ich regulácia, úrad argumentuje aj dátami z Bruselu: nulové poplatky za prenos sú v šestnástich štátoch Európskej únie, ale len v troch je to vďaka regulácii.
Máčaj: Úrad nemá vyzývať, ale regulovať
Orange ani Telekom priamo neodpovedali, či dobrovoľne prestanú vyberať poplatok za prenos čísla.
Telekom nevidí na reguláciu priestor, hovorca firmy Martin Vidan totiž povedal, že momentálne účtované poplatky neodrádzajú od prenosu čísla. Na to, aby mohol úrad taxu regulovať, musí zákazníkov od prenosu odrádzať, píše zákon.
„Rešpektujeme všetky opatrenia regulátora tak ako vždy. Aj teraz sme pripravení diskutovať o ďalších podmienkach poskytovania našich služieb,“ povedala v stredu hovorkyňa firmy Alexandra Piskunová.
Operátor O2 nikdy prenos čísla nespoplatňoval, reguláciu poplatku podporuje.
Bývalý predseda Telekomunikačného úradu a advokát Branislav Máčaj vraví, že je povinnosťou úradu zatlačiť na ceny za prenos čísla, keď si myslí, že zákazníkov odrádzajú od využívania tejto služby. „To, že idú pekne prosiť, aby si to sami operátori rozmysleli, to je tragické,“ dodal Máčaj.
Aj poslancovi Miroslavovi Beblavému (Sieť) sa zdá, že regulátor sa už dlhšie správa, akoby chcel čo najviac oddialiť tvrdú reguláciu poplatku.
Beblavý chcel vo štvrtok predložiť do parlamentu zákon, ktorý by zakázal spoplatnenie prenosu čísla. Predpodkladá preto, že dnešná výzva úradu je reakciou na túto jeho iniciatívu.
„Už vlani som tento zákon nepredložil, pretože úrad prisľúbil reguláciu, zvážim preto možnosť predložiť ho teraz napriek tomu, že úrad tvrdí, že na regulácii pracuje,“ povedal Beblavý.
Väčšina si ho účtuje
O zákaze poplatku za prenos čísla sa začalo hovoriť vlani potom, čo Orange poplatok za prenos mobilného čísla zvýšil zo 6,70 eura na osem eur. Platí pritom odporúčanie regulačného úradu, aby bol prenos čísla zadarmo alebo najviac za štyri eurá.
Väčšina slovenských operátorov podľa regulátora poplatok za prenos čísla účtuje. Netýka sa to pritom len dvoch mobilných operátorov, ale aj desiatok firiem, ktoré podnikajú s pevnými linkami.
Napríklad Telekom si za prenos čísla na pevnej linke pýta 4,80 eura, Orange zas osem eur.
Zákazník podľa niektorých operátorov poplatok za prenos nepocíti, lebo nový operátor mu dá štedrý bonus. Iní zas argumentujú, že poplatok im kryje náklady.
Nie je to pravda, pretože náklady si medzi sebou operátori preplácajú, momentálne ide asi o 2,2 eura.
Prenos čísla k inému operátorovi napriek sľubom nezlacnelČítajte