Kedy úvery ovplyvnia bonitu?
Ovplyvnenie je závislé od typu existujúcich úverov, ich splácania, účelovosti, použitia. Klient, ktorý má hypotéku, spotrebný úver na bývanie, úver na auto a kreditku, je hodnotený pozitívne.
„Samozrejme za predpokladu, že riadne spláca svoje záväzky,“ vysvetľuje Maroš Ovčarik z portálu FinančnáHitparáda.sk.
Iné je to v prípade, ak si za obdobie napríklad dvoch rokov naberiete priveľa úverov, od kreditiek cez spotrebné úvery až po rýchle pôžičky od nebankových spoločností.
„Je zrejmé, že klient nedokáže vôbec hospodáriť s peniazmi alebo má problémy so splácaním skôr poskytnutých úverov a rieši to braním stále nových.
Tento klient, samozrejme, nemôže čakať od banky nízky úrok, pretože jeho dôveryhodnosť a hodnotenie jeho bonity sú veľmi nízke. A to napriek tomu, že sa s terajšími úvermi ešte ani raz neomeškal so splátkou,“ dodáva Ovčarik.
Prečo je úver určený na konsolidáciu lepší ako bezúčelový?
Banky konsolidáciu úverov označujú ako refinančný úver. Je výhodnejší ako bezúčelový z dôvodu výhodnejšej úrokovej sadzby.
Ale aj preto, že banky existujúce úvery zvyčajne nezapočítavajú do vašich záväzkov. Dôvodom je fakt, že úver je viazaný na splatenie predchádzajúcich pôžičiek. Teda banka si je istá, že nebudete musieť splácať predchádzajúce pôžičky.
Banka totiž peniaze pošle priamo na účet finančných inštitúcií, ktorým chcete splatiť pôžičky z braného refinančného úveru.