BRATISLAVA. Prvé dôchodky z druhého piliera sa začnú vyplácať od budúceho roka. Parlament vo štvrtok schválil pravidlá, akým spôsobom to bude.
Okrem poslancov Smeru takzvanú anuitnú novelu podporila aj časť opozície.
Možnosti výplaty
Väčšina sporiteľov si kúpi doživotný dôchodok v životnej poisťovni.
Menšia časť sporiteľov, zo začiatku asi dvanásť percent z nich, si časť dôchodkových úspor bude môcť vybrať aj v hotovosti.
Splnia totiž podmienku, že ich skutočný dôchodok zo Sociálnej poisťovne a z druhého piliera prevýši sumu, ktorú by každý mesiac dostávali, keby nikdy v druhom pilieri neboli.
Ide o ľudí, ktorí zarábajú viac ako 1,25-násobok priemernej mzdy, čo je dnes 1030 eur. Za časť úspor si teda povinne kúpia doživotný dôchodok v poisťovni a časť úspor si vyberú na ruku, hoci aj jednorazovo.
Postupne sa má počet ľudí, ktorí sa k časti úspor dostanú rýchlo, zvýšiť na 20 percent.
Tí, ktorí si nasporia málo a životná poisťovňa im nevyráta penziu, si nasporenú sumu vyberú v hotovosti.
Čo s dedením
Dedenie sa bude vzťahovať aj na prvých sedem rokov, odkedy začne sporiteľ poberať dôchodok z druhého piliera.
Ak by napríklad po dvoch rokoch zomrel, poisťovňa vyplatí pozostalým jednorazovo sumu nevyplatených dôchodkov za ďalších päť rokov, ktoré by inak dostal.
V takom prípade však penzie z druhého piliera budú o dve percentá nižšie, ako keby dedenie nebolo.
Sporiteľ si podľa návrhu bude tiež vyberať, či chce aj indexáciu dôchodku a pozostalostnú penziu na jeden, alebo dva roky pre najbližších príbuzných.
Indexovaný dôchodok znamená, že životná poisťovňa vyráta budúcemu dôchodcovi z nasporenej sumy najprv nižší dôchodok, ktorý bude postupne rásť.
Kto vyplatí dôchodky
Koľko životných poisťovní bude vyplácať penziu, nie je zatiaľ jasné. O licenciu môžu Národnú banku Slovenska požiadať už o mesiac. Tá bude aj na poisťovne dozerať.
Sporitelia dostanú od poisťovní ponuku cez centrálny elektronický ponukový systém.