BRATISLAVA. Nový model strednej odbornej školy, ktorá žiakom prinesie prax priamo vo firmách, chcú spustiť v septembri 2015.
Plánované spustenie duálneho systému vzdelávania ohlásil v piatok viceprezident Zväzu automobilového priemyslu na Slovensku pre vzdelávanie Július Hron.
Ten je zároveň koordinátorom zamestnávateľov pre pripravovanú transformáciu odborného vzdelávania.
Prax v podnikoch
V školách bude fungovať tzv. duálny systém vzdelávania – to znamená, že žiakom stredných odborných škôl zabezpečí teóriu škola a celú prax absolvujú priamo v podnikoch.
Podmienky takéhoto vzdelávania upravia v zákone o odbornom vzdelávaní, ktorého zmeny momentálne rezort školstva pripravuje. Ministerstvo si od zmien sľubuje viac praxe pre žiakov a ich ľahšie uplatnenie na trhu práce.
Zástupcovia zamestnávateľov upozorňujú, že stredné školy neprodukujú to, čo vyžaduje trh práce.
„V budúcich piatich rokoch potrebujeme na Slovensku iba na obnovu pracovnej sily ročne viac ako 30 000 stredoškolsky odborne vzdelaných pracovníkov,“ upozorňuje Hron.
Ten dúfa, že práve zmeny v stredoškolskom vzdelávaní by mohli situáciu zmeniť a pripraviť žiakov pre potreby trhu.
Pilotný projekt spustia v septembri
Od septembra 2014 duálne vzdelávanie pilotne zavedú v 21 školách, aby ho otestovali. O rok neskôr ho už chcú spustiť tak, aby sa doň mohli zapojiť všetky zamestnávateľské zväzy.
Celoplošne ho plánujú na Slovensku nastaviť do roku 2020, dodáva Hron. Ministerstvo školstva v súčasnosti chystá zmeny v zákone o odbornom vzdelávaní, ktoré by mali duálne vzdelávanie upraviť.
Zákon chcú do parlamentu predložiť v novembri, hovorí štátny tajomník ministerstva školstva Štefan Chudoba. „Zmenia sa podmienky pre to, aby zo škôl vychádzali ľudia, ktorí môžu vo firme hneď pracovať, to je celý cieľ.
Zákon vytvára podmienky pre duálny systém vzdelávania, aby sme aspoň 60 percent času venovali praktickým tréningom priamo vo firmách,“ vysvetlil Chudoba zámer legislatívnych zmien.
Duálne vzdelávanie plánujú zaviesť predovšetkým v školách s trojročnými učebnými odbormi. S konkrétnym zamestnávateľom škola uzavrie zmluvu, na základe ktorej budú môcť jej študenti vo firme praxovať. Za prácu plánujú študentov aj odmeňovať.
Dostať by mali základnú odmenu a ak budú šikovní, za odvedenú prácu získajú ďalšie peniaze. Ako dodal štátny tajomník rezortu školstva, plánujú motivovať nielen študentov, ale aj firmy, aby mali záujem zapájať sa do vzdelávania, a to napríklad odpočítateľnou položkou z daňového základu.
Zamestnávatelia by mali mať slovo aj pri hodnotení toho, ako žiaci v praxi obstáli. Certifikovaný inštruktor – zástupca zamestnávateľa, rozhodne o tom, či žiaka pripustia k záverečnej skúške.