Prácu na dohodu dostihlo ďalšie obmedzenie. Parlament pred niekoľkými dňami rozhodol, že takýto pracovnoprávny vzťah možno uzatvoriť najviac na dvanásť mesiacov.
Je jedno, či ide o dohodu o vykonaní práce, o pracovnej činnosti alebo dohodu o brigádnickej práci študentov.
Diera v zákone
„Tieto dohody majú výnimočný charakter,“ odôvodnilo návrh ministerstvo práce. Ďalším dôvodom je, aby sa „zamedzilo zneužívaniu tohto inštitútu v sociálnom poistení“.
Ministerstvo reaguje na možnosť uzavrieť dohodu s nepravidelným príjmom. Odvody sú splatné až po jej skončení a takýto pracovnoprávny vzťah môže trvať aj niekoľko rokov.
„V prípade neobmedzeného trvania dohôd s nepravidelným odmeňovaním sa zamestnávateľ vyhýbal odvádzaniu poistného na dôchodkové poistenie.“
Obmedzená výnimka
Zmeny v Zákonníku práce poslanci odhlasovali spolu s novelou zákona o starobnom dôchodkovom sporení. Ak prezident zákon podpíše, budú účinné už od 1. júla. Prechodné ustanovenie robí len časovo obmedzenú výnimku.
Dohody uzatvorené pred 1. júlom 2014 sa skončia najneskôr 30. júna 2015.