BRATISLAVA. Pri hľadaní práce sa Slováci najviac spoliehajú na svojich známych a príbuzných. Robí tak až 83 percent ľudí.
Vyplýva to z prepočtov analytického tímu Poštovej banky a z údajov Štatistického úradu.
"Pri hľadaní práce sa ľudia zväčša nespoliehajú len na seba, ale aj na pomoc úradov práce, sprostredkovateľských agentúr, pracovných portálov, či na rodinu a známych," skonštatovali analytici.
Z ich prepočtov a údajov Štatistického úradu tak vyplýva, že až 83 percent nezamestnaných Slovákov si hľadá prácu prostredníctvom svojich príbuzných a známych a 81 percent prostredníctvom úradov práce.
Populárnym a užitočným nástrojom pri vyhľadávaní pracovných ponúk sú však aj rôzne portály, ktoré inzerujú voľné pozície vo firmách a dávajú uchádzačom o zamestnanie možnosť zverejnenia ich životopisov.
"Inzeráty sledujú až tri štvrtiny nezamestnaných Slovákov hľadajúcich si prácu. Len približne dve pätiny nezamestnaných však na inzeráty aj odpovedajú, alebo si ich samy podávajú," dopĺňajú bankoví analytici.
Bez práce je v súčasnosti stále viac ako 14 percent Slovákov. Špecifickým problémom Slovenska je pritom dlhodobá nezamestnanosť.
"Viac než dve tretiny občanov sú na úrade práce evidované vyše jedného roka. V priemere strávi nezamestnaný človek na úrade až dva a pol roka. Až takmer 95-tisíc Slovákov pritom ešte nikdy nemalo zamestnanie," dodávajú analytici.