BRATISLAVA. Kvalita prostredia pre podnikanie na Slovensku v prvom štvrťroku podľa hodnotenia podnikateľov klesla. Kritizovali prevažne súdnictvo, no nepáčia sa im ani štátne stimuly.
Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia, ktorý pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska, je 64,6 bodu. Oproti predchádzajúcim trom mesiacom je to pokles o 2,6 percenta.
Voľba a ústavné zmeny
Najväčšie výhrady majú podnikatelia stále k vymožiteľnosti práva, kritizujú aj nedostatky v uplatňovaní princípu rovnosti pred zákonom a administratívne zaťaženie.
Najvýraznejší pokles spomedzi 33 hodnotených položiek Indexu podnikateľského prostredia zaznamenala už piatykrát po sebe vymáhateľnosť práva a funkčnosť súdnictva.
"Pod negatívne hodnotenie sa okrem pretrvávajúcich problémov podpísala blížiaca sa voľba predsedu Najvyššieho súdu SR, pričom opätovná kandidatúra doterajšieho predsedu vyvolala vo verejnosti i medzi podnikateľmi negatívne reakcie," hovorí Róbert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska.
Optimizmus neprinieslo ani ohlásenie prípravy ústavných zmien s cieľom obnovenia dôveryhodnosti justície.
Vadia im aj stimuly
Druhou najvýraznejšie klesajúcou položkou v hodnotení je podľa aliancie uplatňovanie princípu rovnosti pred zákonom.
"Negatívne sú vnímané predovšetkým nevyšetrené kauzy a podozrenia z korupcie, ako aj prípady, kedy sa pre procesné chyby dostávajú obžalovaní na slobodu," hovorí Kičina.
K horšiemu hodnoteniu tejto oblasti prispelo podľa aliancie aj mimoriadne dovolanie ministra spravodlivosti v korupčnom prípade bývalého košického mestského poslanca.
Podnikatelia tiež kritizovali udeľovanie štátnych stimulov investorom, namiesto toho aby vláda zlepšovala podnikateľské prostredie celoplošne.
Negatívne podnikatelia hodnotia aj byrokraciu spojenú so zákonom o ochrane osobných údajov, ktorý bol síce novelizovaný s cieľom odstrániť časť povinností, no naďalej spôsobuje nadmernú záťaž.
Lepšie odhadnú kurz eura
Hodnotenie prvých troch mesiacov tohto roka malo podľa podnikateľov aj pozitívne stránky. Viacero položiek rástlo, medzi nimi aj kategória subjektívnych vplyvov podnikov na podnikateľské prostredie.
Tam si najviac polepšili informačná otvorenosť podnikov a ich vzťah k životnému prostrediu.
"Znamená to, že i napriek zhoršovaniu externých podmienok na podnikanie dokážu podniky zlepšovať svoje fungovanie a brzdiť celkový prepad kvality podnikateľského prostredia," dodáva Kičina.
Zlepšila sa aj stálosť a predvídateľnosť kurzu eura a cenová stabilita.
Autor: ves