Či autor musí platiť odvody do Sociálnej poisťovne, závisí nielen od výšky jeho príjmu. Povinné sociálne poistenie nemá ani ten, kto nepodáva daňové priznanie.
Autori od júla 2014
Povinné sociálne poistenie bude mať každá samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá za rok 2013 dosiahla príjem vyšší ako 4830 eur.
Postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby prestane závisieť od registrácie na daňovom úrade. Začne záležať len na tom, či má príjmy z podnikania.
Ak autor, ktorý má len príjem za príspevky do novín, rozhlasu alebo televízie, nepodáva daňové priznanie, nemôže mať povinné sociálne poistenie.
Dôvodom je, že nemá príjem, ktorý by bolo možné vziať do úvahy.
Bez dôsledkov
„Pokiaľ autor dosahuje výlučne príjem, z ktorého sa daň vyberá zrážkou, a teda nepodáva daňové priznanie, nevzniká mu povinné sociálne poistenie SZČO (samostatne zárobkovo činnej osoby),“ tvrdí hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.
Na túto skutočnosť nemá ani vplyv ani zmena postavenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá nastane 1. júla. Kým dnes si tento status vyžaduje registráciu na daňovom úrade, o necelý mesiac bude záležať len na tom, či autor dosahuje príjmy, ktoré podliehajú sociálnemu poisteniu.
„V tejto súvislosti sa od 1. júla 2014 nerozširuje okruh povinne poistených samostatne zárobkovo činných osôb,“ pokračuje Višváder.
Čestné vyhlásenie
Novinkou bude spôsob ukončenia povinného sociálneho poistenia.
„Poistenie takých osôb už nebude zanikať dňom skončenia registrácie na daňovom úrade, ale bude pre tieto osoby platiť nový inštitút, a to čestné vyhlásenie,“ povedala Andrea Zahoranová z odboru výberu poistného.
Rozhodujúci bude deň doručenia čestného vyhlásenia príslušnej pobočke poisťovne alebo dátum uvedený v tomto vyhlásení.
Autori a sociálne poistenie
Premiéra
Od minulého roka sa za samostatne zárobkovo činnú osobu považuje aj autor alebo umelec registrovaný na daňovom úrade. Jeho povinnosť platiť odvody sa prvý raz posudzovala v júli 2013 a vyhol sa jej, len ak nemal za celý rok 2012 príjem vyšší ako 4716 eur.
Aktívne príjmy
Sociálnemu poisteniu podlieha len príjem pochádzajúci z výkonu práce – aktívne príjmy. Zdrojom takéhoto príjmu je najmä podnikanie alebo iná samostatná zárobková činnosť okrem osobnej asistencie či prenájmu nehnuteľností.
Ak ide o autora alebo umelca, ktorý nemá inú zárobkovú činnosť, rátajú sa príjmy z vytvorenia diela alebo umeleckého výkonu vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady.
Pasívne príjmy
Vo všeobecnosti sa nerátajú príjmy, ktoré pochádzajú z licenčných zmlúv. Pasívne príjmy tvoria najmä tantiémy.