BRATISLAVA. Ukrajincom už nepošleme ani kubický meter plynu, ktorý si vopred nezaplatia, odkázali v pondelok do Kyjeva aj Európskej únie Rusi po tom, čo privreli kohútik na hlavnej plynovodnej trase do Európy.
Urobili tak ráno, keď vypršal termín, dokedy Rusi boli ochotní čakať na splatenie dlhu Ukrajiny za plyn.
„Európsku komisiu sme vopred informovali o možných výpadkoch v preprave plynu v prípade, že ukrajinský prepravca plynu Naftogaz začne z tranzitných tokov nelegálne odčerpávať plyn pre Európu,“ vyhlásil Gazprom.
Spoločnosť Eustream, ktorá cez naše územie tranzituje plyn ďalej do Európy, v pondelok nezaznamenala zníženie tlaku či dodávok plynu z Ukrajiny.
Navyše naši susedia potvrdili, že nám ho dodajú toľko, koľko dodať majú.
Krátkodobo stopnutie plynu pre Ukrajinu neznamená pre Európu či našich východných susedov problém. Do Európy prúdi plyn aj inými trasami a v lete sa ho menej spotrebuje.
Slovensko navyše môže plyn v prípade potreby dovážať z Česka či Rakúska.
Kliknutím zväčšíte
Možný problém s tlakom
Nedohodli sa
Začiatkom roka dodával Gazprom Ukrajine plyn po 268,5 dolára za tisíc kubických metrov. To bola zľavnená cena platná v čase vlády Viktora Janukovyča.
Po jej páde Rusko od apríla zdraželo Ukrajine plyn takmer o 100 percent, na 485 dolárov za tisíc kubíkov. To je cena, ktorú Ukrajina odmieta platiť.
Rusko sa dlhšie vyhrážalo, že dodá Ukrajine iba toľko plynu, koľko si vopredzaplatí. Hrozbu raz Ukrajina odvrátila tým, že poslala Rusom 786 miliónov dolárov. To mala byť suma neuhradeného dlhu za obdobie, keď platila cena 268,5 dolára za tisíc kubíkov.
Rusi ešte pýtajú 4,5 miliardy dolárov.
Isté je, že ak by Rusi kohútiky nepovolili, situácia v zime by vyzerala horšie. Ukrajinský tranzit nie je dostatočne oddelený od systému distribúcie plynu domácnostiam a firmám na Ukrajine.
Plyn by sa tak mohol v zime, keď rastie spotreba, rozpínať priamo na území Ukrajiny a technicky by sa to dalo len ťažko zvrátiť.
Keby aj časť plynu pre európskych klientov nepohltila samotná Ukrajina, na to, aby ho mohla v zime posielať do Európy, potrebuje mať v zásobníkoch do konca leta aj 20 miliárd kubíkov plynu. Dnes ich tam má natlačených 13,5 miliardy.
Ukrajina navyše bude v čase výpadku toku z Ruska potrebovať plyn aj pre vlastnú spotrebu. Vlastná ťažba jej na to stačiť nemusí.
Závisieť to tak bude najmä od výkonu výroby v metalurgii a chemickom priemysle, myslí si expert na energetiku Karel Hirman.
„Je však isté, že ak by prerušenie dodávok trvalo dlhšie, napríklad pár týždňov, tak zásobníky začnú čerpať, čo by znamenalo, že v zime nebude dosť plynu na vykrytie tranzitu,“ dodal Hirman.
Dohodu treba rýchlo
Reálne tak môžeme aj na Slovensku pocítiť pokles tlaku v plynovodnom potrubí. Pre firmy by to mohlo znamenať, že sa budú musieť príkazom uskromniť v odbere plynu a krátiť výrobu.
Šéf Eustreamu Tomáš Mareček s takýmto scenárom nepočíta. Ak by Gazprom neposlal na Ukrajinu plyn, v Európe by podľa neho síce chýbalo asi 60 miliárd kubíkov plynu, ale keďže alternatívne trasy vedú severom, prioritne by sa zásobovali krajiny ako Nemecko, ale aj Česko či Slovensko. Naša spotreba predstavuje okolo päť miliárd kubíkov plynu ročne.
Problém by mohli mať Taliani, vyplýva z Marečkových slov. Osobitnou kategóriu je podľa neho Balkán, kde alternatívu voči ukrajinskej vetve nemajú vôbec.
Hirman predpokladá, že čím dlhšie nepadne dohoda medzi Ruskom a Ukrajinou, tým viac sa bude stupňovať napätie, ako aj pravdepodobnosť, že z Ruska nedorazí na ukrajinskú hranicu ani kubický meter plynu.
Pre bezproblémovú zimu by sa museli Rusi a Ukrajinci dohodnúť najneskôr počas júla, hovorí.
Brusel chce dohodu
Eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger v pondelok podľa Gazpromu ubezpečoval, že rokovania v skutočnosti nezlyhali a dohoda medzi krajinami je na spadnutie.
Pričiniť sa o to má aj Európska komisia, ktorá primala Ukrajinu prijať kompromis. Dohoda medzi krajinami by tak mala padnúť počas ďalšieho kola rokovaní, cituje Gazprom Oettingera.
Posledné informácie však hovorili o tom, že doterajší plán Bruselu považuje Gazprom za „nedostatočne ambiciózny“.
Európska komisia navrhovala, aby Ukrajina ihneď splatila jednu miliardu dolárov a neskôr by splácala dlh postupne. Za tisíc kubíkov plynu dodaného v zime by platila 385 dolárov a počas leta 300 dolárov.
Bude arbitráž
Samotná Ukrajina nedávno ponúkla aj alternatívu, že by za tisíc kubíkov platila 326 dolárov. Gazprom prišiel s protiponukou, kde zlacnel plyn zo 485 na 385 dolárov za tisíc kubíkov. To neakceptovala Ukrajina.
Ceny pre bežných európskych zákazníkov sa pohybujú na úrovni zhruba do 350 dolárov za tisíc kubíkov.
Cenu, ktorú Gazprom účtuje Ukrajincom od apríla, bude teraz posudzovať arbitrážny súd v Štokholme, na ktorý sa vraj obrátili obidve strany.
Gazprom v pondelok tiež informoval, že sa s Ukrajinou dohodol na preddavkových platbách. Ukrajina túto informáciu poprela.
Ukrajine onedlho pošleme plyn aj zo Slovenska
Záujemcovia, ktorí by chceli dodávať plyn Ukrajine cez naše územie, sa ešte môžu hlásiť.
BRATISLAVA. Náš východný sused ročne spotrebuje asi 55 miliárd kubických metrov plynu. Z nich zhruba polovicu dováža z Ruska.
Pomôcť zmierniť závislosť Ukrajiny od Ruska má aj Slovensko tým, že umožní, aby sa z nášho územia posielal plyn na východ.
Dohodli sa na tom nedávno zástupcovia Slovenska, Bruselu a Ukrajiny.
V tom čase sa hovorilo, že najprv by cez naše územie na Ukrajinu mohli tiecť ročne asi tri miliardy kubíkov plynu, neskôr už osem až desať miliárd kubíkov.
Európska komisia vidí dodávky zo Slovenska vo veľkom už na jeseň tohto roka. Aktuálna situácia jej tlak na reverz plynu ešte posilní.
Využije sa stará rúra
Dodávky majú fungovať vďaka tomu, že niektoré firmy majú od Gazpromu zazmluvneného veľa plynu. Musia zaň zaplatiť bez ohľadu na to, či ho využijú, alebo nie.
Oplatilo by sa im preto radšej ho poslať na Ukrajinu a získať zaň aspoň niečo.
Slovensko sa chystá plyn dodávať na východ cez rúru, ktorou sa kedysi zásobovala elektráreň vo Vojanoch.
Bude sa cez ňu za stanicou vo Veľkých Kapušanoch otáčať na východ plyn, ktorý príde z Ruska. Keby sa stalo, že z Ruska na západ plyn nepríde, nebude sa mať čo ani otáčať.
Eustream, ktorý tranzituje plyn cez Slovensko do Európy, hľadá firmu, ktorá sa zaviaže, že bude plyn na Ukrajinu posielať. Záujemcovia sa môžu hlásiť do 23. júna.
Majú sa na koho obrátiť
Ukrajinskí predstavitelia naznačili, že na rozdiel od ruskej ceny za plyn, ktorá je 485 dolárov za tisíc kubíkov, sú schopní kupovať si plyn aj po 300 dolárov za tisíc kubíkov.
Možnosť, ako si zlepšiť pozíciu voči Rusku, ponúkajú Ukrajine aj Maďarsko a Poľsko. Za celý minulý rok z týchto krajín naši susedia odobrali asi dve miliardy kubíkov plynu. Spolu môžu touto cestou dostať najviac zhruba 7 miliárd kubíkov ročne.
Nemecká energofirma RWE má s ukrajinskou plynárenskou spoločnosťou Naftogaz zmluvu, podľa ktorej od nej môže Ukrajina odobrať až do 10 miliárd kubických metrov plynu ročne.