Z trhovísk v slovenských mestách a obciach sa čoskoro môžu vytratiť mnohí predajcovia. Od 1. júla by mohli ponúkať svoje produkty za ťažších podmienok.
Napríklad žiadateľ o povolenie na predaj ovocia či lesných plodín musí predložiť aj dôkaz o právnom vzťahu k pozemku, z ktorého tovar pochádza.
Vzťah k pozemku
Už dnes platí, že predajca výrobkov alebo poskytovateľ služieb musí mať povolenie od obce. Čo sa zmení, sú podmienky tejto činnosti.
„Osoba predávajúca rastlinné a živočíšne výrobky z vlastnej pestovateľskej alebo chovateľskej činnosti alebo lesné plody musí preukázať vlastníctvo, nájom alebo obdobný vzťah k pozemku, kde túto činnosť vykonáva,“ informuje hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková.
Novela zákona o podmienkach predaja výrobkov na trhových miestach z marca tohto roka mení aj podmienky ambulantného predaja potravín v obciach či húb na trhoviskách.
Sankcie
„Novela reagovala na vývoj v praxi,“ povedala pre TASR Dagmar Hlavatá z komunikačného oddelenia ministerstva hospodárstva.
Dôvodom novelizácie boli najmä zistenia o porušovaní podmienok predaja potravín na trhoviskách a obavy o zdravie spotrebiteľov. Orgán dozoru po novom uloží pokutu každému, kto nemá povolenie či ponúka tovar pri ceste mimo obce, a jej výška môže dosiahnuť až 17-tisíc eur.
„Súčasne má obec právo zrušiť povolenie na predaj predávajúcemu, ktorý opakovane alebo hrubo porušuje povinnosti vyplývajúce mu zo zákona,“ dodáva Hlavatá.
Podmienky predaja na trhu
Povolenie na predaj
Predávať výrobky a poskytovať služby na trhových miestach možno len na základe povolenia, ktoré vydáva obec.
Povolenie na predaj výrobkov a poskytovanie služieb na trhovom mieste sa vydáva na základe žiadosti. Obec ho vydá osobe, ktorá preukáže splnenie určitých podmienok a predloží potrebné doklady.
Podmienky a doklady
Na trhových miestach môžu predávať výrobky a poskytovať služby
a) fyzické a právnické osoby oprávnené na podnikanie; vyžaduje sa kópia tohto oprávnenia,
b) fyzické osoby predávajúce rastlinné a živočíšne výrobky z vlastnej pestovateľskej alebo chovateľskej činnosti alebo lesné plodiny; žiadateľ predloží čestné vyhlásenie o tejto skutočnosti a navyše preukáže, že je vlastníkom alebo nájomcom pozemku alebo má obdobný právny vzťah k nemu,
c) fyzické osoby predávajúce vlastné použité výrobky v primeranom množstve medzi sebou; stačí čestné vyhlásenie o tejto skutočnosti.
Ďalšie doklady
Prílohou žiadosti o povolenie je aj
a) doklad preukazujúci splnenie osobitných požiadaviek na predaj niektorých výrobkov,
b) fotokópia strany označenej ako ZÁZNAMY DAŇOVÉHO ÚRADU z knihy elektronickej registračnej pokladnice žiadateľa alebo čestné vyhlásenie, že nie je povinný používať elektronickú registračnú pokladnicu.
Huby predáte len s osvedčením o ich znalosti
Skúška sa robí pred komisiou. Osvedčenie vydáva regionálny úrad verejného zdravotníctva v krajskom meste.
Na slovenských trhoviskách môže ubudnúť húb. Novela zákona o podmienkach predaja výrobkov na trhových miestach účinná od 1. júla z nich vyženie každého, kto nemá skúšku zo znalosti húb.
„Predávajúci podľa novely musí byť držiteľom osvedčenia o odbornej spôsobilosti,“ informuje hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková.
Skúška sa robí pred komisiou, osvedčenie vydáva regionálny úrad verejného zdravotníctva v krajskom meste.
„Uvedený spôsob úpravy predaja húb považuje predkladateľ za nevyhnutný najmä vo vzťahu ku kontrole tovaru a zníženiu rizika ohrozenia ľudského zdravia,“ napísalo ministerstvo hospodárstva.
Novinkou bude aj obmedzenie predaja jedlých húb na také, ktoré sú čerstvé. Dôvodom je možnosť okamžitej kontroly zo strany hygienikov.
„V prípade predaja húb napríklad v ich sušenej podobe by ich spoľahlivá kontrola bola obmedzená nevyhnutnosťou vykonať chemický rozbor,“ dodáva dôvodová správa.