BRATISLAVA. Zrušenie dodatočného povolenia stavby, nariadenie zbúrania čiernych stavieb, no aj procesné úľavy pri menších rodinných domoch, to všetko zostáva v návrhu nového stavebného zákona. Do medzirezortného pripomienkovacieho konania ho včera predložilo ministerstvo ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja. Predložilo ho aj spolu so zákonom o vyvlastňovaní.
Pripomienkové konanie potrvá do 18. augusta a potom sa návrhmi zákonov bude zaoberať vláda. Účinnosť obidvoch zákonov ministerstvo navrhuje od 1. júla 2015.
Územné plány povinné
K zásadným zmenám nového zákona okrem iného patrí to, že rozširuje povinnosť mať územný plán obce na všetky obce a nie iba obce s počtom obyvateľov presahujúcim 2 000 (z celkového počtu 2 891 obcí má doteraz územný plán 1 299). Obce ho budú musieť zabezpečiť do roku 2035 (podľa veľkosti či zostavy obyvateľov).
Nový zákon zavádza zastavovací plán, ktorý má obsahovať podrobné podmienky pre nezastavané stavebné pozemky, a tak postupne nahradiť terajšie ad hoc rozhodovanie stavebných úradov o umiestnení stavby v správnom konaní.
Stanovuje tiež pravidlo, podľa ktorého by sa prednostne zastavovali nezastavané stavebné pozemky v zastavanom území, najmä tzv. prieluky. Územný plán by mal zahŕňať nielen plochy a jednotlivé pozemky, ktoré sú určené na zastavanie (stavebné pozemky), ale aj také, ktoré sú vylúčené zo zastavania.
Čierne stavby
Nanovo sa upravuje postup stavebného úradu pri nepovolených stavbách.
Návrh okrem iného definuje, čo je to nepovolená stavba a zohľadňuje účasť investora na porušení zákona rozložením zodpovednosti (a tým aj sankcií a ochranných opatrení) aj na ostatných účastníkov nepovolenej výstavby (najmä na dodávateľa stavebných prác a dodávateľov vody a energií na nepovolenú stavbu).
Vylučuje tiež možnosť dodatočného stavebného povolenia.
Stavebníkom nepovolenej stavby, ktorá sa začala uskutočňovať alebo bola zhotovená pred začiatkom účinnosti zákona, však ponecháva možnosť do 30. júna 2016 podať žiadosť o dodatočné povolenie nepovolenej stavby.
Taktiež zákon zahŕňa "generálny pardón" pre staršie stavby - za nepovolené stavby sa nebudú považovať stavby a zmeny stavieb uskutočnené bez stavebného povolenia alebo ohlásenia pred 1. septembrom 1997.
"Ak ide o obec, na ktorej území v zastavanom území sa nachádza urbanistická koncentrácia marginalizovaných skupín obyvateľov, lehota začína plynúť prvým dňom roka nasledujúceho po roku, v ktorom bol schválený územný plán obce," píše sa v návrhu zákona.
Čo sa má stať
V prípade, že u vás úrady nájdu nepovolenú stavbu (bez stavebného súhlasu alebo stavebného povolenia) stavebný úrad bude povinný vám ako stavebníkovi bezodkladne nariadiť jej odstránenie na vaše náklady.
V rozhodnutí určí lehotu na odstránenie stavby (mala by byť primeraná), podmienky, ktoré bude treba dodržať (odvoz odpadu a uvedenie miesta stavby do pôvodného stavu a pod.) a výšku kaucie, ak nariadenie budete ignorovať. Kaucia má slúžiť na finančné zabezpečenie náhradného výkonu. Prípad sa môže skončiť exekúciou.
Rozhodnutie o nariadení odstránenia nepovolenej stavby alebo jej časti sa bude posielať poštou do vlastných rúk a zároveň sa zverejní na úradnej tabuli a na webovom sídle stavebného úradu.
Sankcie pri nepovolenej výstavbe hrozia aj stavebnej firme - zákon pripúšťa aj odňatie oprávnenia na živnostenské podnikanie.
Úľava pri konaní
Pri jednoduchých stavbách nemá byť po novom potrebné absolvovať územné a stavebné konanie. Povinné bude len stavebné konanie, celý proces by sa tak mal skrátiť.
Týkať sa to bude napríklad aj rodinných domov (vo všeobecnosti bytových budov), ktorých zastavaná plocha nepresiahne 300 štvorcových metrov a ktoré budú mať najviac dve nadzemné podlažia a podzemné podlažie. Podobne sa to bude týkať aj budov na rekreáciu (chaty) so zastavanou plochou do 80 štvorcových metrov, ktoré budú mať výšku najviac deväť metrov alebo jedno nadzemné podlažie, podkrovie alebo ustúpené podlažie a jedno podzemné podlažie.
Doklady na stavbe
Ak sa rozhodnete stavať, nový zákon vám prikáže držať na stavbe okrem doteraz prikázanej dokumentácie aj „doklady o množstve a skladbe stavebných výrobkov dodaných na stavenisko“. A to aj v prípade výstavby svojpomocou.
V praxi to má znamenať najmä súpisy vykonaných stavebných prác a dodacie listy, no zrejme aj faktúry a bločky. Podobne novou povinnosťou je mať na stavbe záznamy o množstve odvezenej zeminy.
Podľa dôvodovej správy takéto doklady musia byť sprístupnené okrem iného inšpekcii práce (pri kontrole čiernej práce), štátnej obchodnej inšpekcii (kontroluje stavebné výrobky), polícii a finančnej správe (pre daňové úniky).
Reklamy a veľké stavby v novom režime
Inšpirovali sa tragickými nehodami.
Návrh nového stavebného zákona upravuje členenie, povoľovanie a odstraňovanie tzv. reklamných stavieb.
Tie, ktoré sú pevne spojené so zemou ako každá iná stavba a zároveň majú informačne využiteľnú plochu viac ako tri štvorcové metre, sa budú považovať za stavby a bude sa na nich primerane vzťahovať právny režim ako na ostatné stavby (kategória jednoduché stavby).
Konštrukcie, ktoré nespĺňajú požiadavku rozmeru informačne využiteľnej plochy, budú bez ohľadu na spôsob upevnenia považované za zariadenia (kategória drobné stavby).
Špeciálny, prísnejší, povoľovací režim majú mať niektoré vyhradené stavby. Inšpiráciou na vyčlenenie takýchto stavieb do samostatnej kategórie boli známe veľké stavebné nehody (zrútenie) na stavbách podzemných garáží v Bratislave-Karlovej Vsi a na Plynárenskej ulici v Bratislave a tragické zrútenie pomocnej konštrukcie na výstavbe diaľničného mosta pri Kurimanoch, ako aj poznatky zo zahraničných právnych úprav, píše v dôvodovej správe ministerstvo.
(ht)