Končí sa vám fixácia na hypotéke. Očakávate, že vám banka pošle úrokovú sadzbu niekde na úrovni 2,5 percenta, možno o čosi vyššiu. Banka vám však ponúkla úrokovú sadzbu vyše troch percent či možno až na úroveň štyroch percent. Čo je v súčasnosti skoro nemysliteľné.
Prečo? Banky pri refixácii hypotéky sledujú aj vašu platobnú disciplínu. A to nielen pri splácaní hypotéky ale aj iných spotrebných úverov.
"Zohladňuje sa celkové správanie klienta na úveroch, ktoré vstupuje ako jeden z ukazovateľov do nastavenia úrokovej sadzby na ďalšie fixované obdobie," konštatuje hovorkyňa VÚB Banky Alena Walterová.
"Klient, ktorý so splátkami úveru mešká, môže v porovnaní s disciplinovaným klientom získať refixovanú úrokovú sadzbu napríklad aj o 1 % vyššiu," tvrdí Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.
V prípade určovania úroku na ďalšie fixované obdobie sa banka podľa produktovej špecialistky Hypocentra Kataríny Habodászovej do úverového registra nepozerá.
"Ak by chcel klient svoj úver splatiť úverom inej banky, dopyt do úverového registra sa robí. V tomto prípade majú banky štandardne podmienku bezchybnej platobnej disciplíny," konštatuje produktová špecialistka Katarína Habodászová z Hypocentra.
Bankám prekáža, ak máte zlú platobnú disciplínu
Pri refixiácii banky klienta prelustrujú. Kto mešká, môže na to doplatiť.
1.VÚB
Aj v prípade opakovaného hoci krátkodobého porušenie platobnej disciplíny ale aj v prípade dlhodobejšieho omeškania to banka vníma negatívne.
Banka sa nevyjadrila presne o koľko môže narásť v dôsledku takéhoto správania úroková sadzba. "To je individuálne, záleží do ktorej skoringovej skupiny po prehodnotení správania sa klient dostane," konštatuje hovorkyňa banky Alena Walterová.
2.Unicredit Bank
Banka pri refixácii úrokovej sadzby zohľadňuje aj doterajšiu platobnú disciplínu klienta, čo sa odráža aj vo výške refixovanej úrokovej sadzby.
V praxi to znamená, že klient, ktorý so splátkami úveru mešká, môže v porovnaní s disciplinovaným klientom získať refixovanú úrokovú sadzbu napríklad aj o 1 percento vyššiu.
3.Slovenská sporiteľňa
"Ak má klient zlú platobnú disciplínu na existujúcom úvere (prípadne aj na iných úveroch , ktoré sme mu poskytli), má to vplyv na výšku úrokovej sadzby. Čím je omeškanie dlhšie a prípadne častejšie, tým je dopad na sadzbu negatívnejší," vysvetľuje hovorca banky Štefan Frimmer.
O koľko presne sadzba z dôvodu meškania narastie nevedel povedať. "Omeškanie je totiž len jeden z faktorov vplývajúcich na úver. Pri refixe robíme komplexný pohľad na rizikovosť klienta, zabezpečenia a celého úveru," dodáva Frimmer.
4.Tatra banka
"Pri určovaní úrokovej sadzby na nasledujúce obdobie fixácie sa zohľadňujú predovšetkým informácie z interných údajov v našej banke, okrem úverových produktov sa posudzuje tiež celkový profil klienta.
Všeobecne krátke omeškania na sadzbu nemá vplyv, v prípade väčších problémov s platobnou disciplínou môže byť dopad, ale len mierny," hovorí zase Zuzana Povodová z komunikačného odboru banky.
5.ČSOB
"Pri určovaní novej úrokovej sadzby hypotéky je rozhodujúca najmä informácia o platobnej disciplíne klienta v našej banke. V prípade, že klient bol so splátkou v omeškaní, zhoršuje mu to jeho bonitu, čo má dopad aj na jeho úrokovú sadzbu.
Je rozdiel, ak klient meškal so splátkou iba raz, alebo bol v omeškaní pravidelne. Platobná disciplína však nie je jediným faktorom ovplyvňujúcim úrokovú sadzbu klienta," vyvetľuje Juraj Štefanovič z PR oddelenia.
Poznámka: Niektoré banky neodpovedali, prípadne sa vyjadrili, že ide o interné informácie banky.