Vykradnú vás, ste poistení a napriek tomu vám poisťovňa odmietne zaplatiť? Môže sa to stať. Dôvod môže byť pritom úplne banálny. Zabudnuté otvorené okno.
"Vlani sme evidovali prípady, keď zlodeji vykrádali domy v čase prítomnosti poistených doma alebo v záhrade. A to napríklad cez otvorené okná v noci počas horúčav alebo keď sa rodina venovala prácam v záhrade či grilovačke," konštatuje Lucia Makayová, hovorkyňa Generali poisťovne.
Otvorené okno je na vás
Na tieto prípady upozorňuje Makayová práve z dôvodu, že poistenie sa vzťahuje len na krádeže vlámaním.
"To znamená, že zlodej musí prekonať prekážku, napríklad rozbiť okno, vypáčiť dvere. Ak ale klient zabudne zatvoriť okno alebo zamknúť dvere, tak poisťovňa nie je povinná vyplatiť plnenie."
Hovorí sa tomu výluka z poistenia. Poisťovňa nie je povinná preplatiť napríklad ani krádež bicykla, ak ho uskladňujete na balkóne alebo v inom neuzamknutom priestore.
V lete môže byť krádeží viac
Poisťovne sa nezhodujú úplne v tom, či sa v lete počet vykradnutých domácností zvyšuje. "Zo štatistík vyplýva, že neevidujeme zvýšený nárast krádeží počas letných mesiacov," tvrdí Makayová.
Naproti tomu Komunálna poisťovňa tvrdí, že v lete zaznamenávajú viac hlásení. Vlani napríklad pripadlo na leto až 42 percent krádeží zo všetkých minuloročných, ktoré poisťovni klienti nahlásili.
Viac vykradnutých domov a bytov je pritom podľa poisťovní vo väčších mestách, kde anonymita prostredia nahráva zlodejom. Nie všetky poisťovne nám poskytli štatistiky.
Faktom však je, že podľa odhadov je až 40 percent domácností nepoistených proti vykradnutiu, respektíve nie je poistených vôbec. Poistenie proti krádeži je už súčasťou dobrých poistiek domácností a nehnuteľností.
Vylomené dvere nie sú súčasťou poistenia proti krádeži
Majitelia bytov a domov zvyknú často robiť rovnaké chyby. Pozrite sa, ktoré vám môžu spôsobiť problémy.
Chyba č. 1
Majitelia mnohých domácností, ktoré si aj poistia, robia typickú chybu. Podcenia výšku poistnej sumy. Chybou môže byť dojednanie malej poistnej sumy, teda sumy nižšej ako je poistná hodnota poistených vecí," vysvetľuje hovorca Allianz SP Artur Šturmankin.
Viacerí to robia z dôvodu šetrenia. Ak ale príde k poistnej udalosti, napríklad ku krádeži, hľadí sa aj na to, aká je dojednaná poistná suma.
Okrem toho sa pri vyplácaní škody pri krádeži hľadí aj na rozsah škody, teda množstvo a spôsob poškodenia poistených vecí a z toho vyplývajúcich nákladov na opravu alebo znovuzariadenie.
V prípade, ak máte doma odložené klenoty alebo umelecké predmety, musíte pri poistení doložiť znalecký posudok, na základe ktorého sa stanoví výška poistnej sumy.
Chyba č. 2
Ak nemáte poistenú nehnuteľnosť a vláme sa k vám zlodej, môžete škodovať aj v prípade, ak vám poisťovňa preplatí hodnotu ukradnutých vecí.
"Väčšina klientov má oproti minulosti lepšie zabezpečené objekty či už bezpečnostnými dverami, fóliami, mrežami. O to vyššie sú následné škody na stavebných súčastiach, ktoré nie vždy majú klienti pripoistené," vysvetľuje Lucia Makayová z Generali.
Ak teda aj máte poistenie domácnosti, v rámci ktorého máte aj poistenie proti krádeži, poisťovňa vám nepreplatí napríklad vylomené pánty dverí, rozbité sklo na okne, zničené steny a podobne.