AKTUALIZOVANÉ O 17:35
Potenciálni dodávatelia plynu zo Slovenska na Ukrajinu si vypýtali viac času na registráciu i záväzné ponuky, koľko ho chcú na východ posielať.
BRATISLAVA. Včera uplynul termín, kedy sa mali prepravnej spoločnosti Eustream hlásiť tí, ktorí by cez Slovensko chceli dodávať plyn na Ukrajinu.
Energofirmy sa mali u slovenského tranzitéra plynu zaregistrovať a do budúceho piatku podať záväzné ponuky, koľko plynu by radi našim susedom posielali.
Napokon sa oba termíny posunuli o štyri dni. "Zákazníci potrebovali viac času, vyhoveli sme im," zdôvodnil Vahram Chuguryan, hovorca Eustreamu. Registrovať sa môžu do piatku, záväzné ponuky podávať do 3. júla.
Energetický analytik Karel Hirman vysvetľuje, že dôvodom môže byť najmä zložitá situácia na Ukrajine. Politicky a ekonomicky neprehľadná situácia nepraje dlhodobým záväzkom, ktoré majú dodávatelia ponúknuť.
Ruský plyn zo západu
Medzi záujemcami sa často spomína nemecký energetický koncern RWE. Reverzný tok odmietol komentovať. Dodávať cez Slovensko plánujú podľa informácií z trhu aj ukrajinské firmy.
Hirmana to neprekvapuje, podľa neho už dodávali reverzným chodom do vlastnej krajiny aj počas minulého roka. Vtedy nakupovali zemný plyn na burze v rakúskom Baumgartene a dodávali „domov“ cez maďarské a poľské plynovody.
Možnosť otáčať plyn na východ vzniká hlavne pre zmluvy s Gazpromom. Veľa jeho európskych klientov má v zmluve klauzulu, podľa ktorej musia zaplatiť za všetok objednaný plyn aj keď ho nespotrebujú.
Viacerým sa preto prebytky oplatí predávať na krátkodobých burzách, aj keď lacnejšie, prípadne ich nasmerovať na Ukrajinu.
Nie je to prípad Slovenského plynárenského priemyslu, ktorý po nedávnej zmene zmluvy už nemusí odoberať väčší objem plynu, ako skutočne spotrebuje.
Termíny pre potrubie platia
Eustream obvykle posiela plyn z východu Slovenska na západ smerom k najväčším odberateľom v Rakúsku, Česku a Nemecku.
Teraz sa rozhodol investovať do nového prepojenia v opačnom smere. Európska komisia totiž tlačila na Slovensko, aby sme pomohli Ukrajine znížiť ich závislosť od Ruska.
Ukrajinci sa nevedia dohodnúť na cenách plynu s ruským Gazpromom. Eustream preto plánuje otáčať plyn prichádzajúci z východu naspäť cez plynovod, ktorý kedysi zásoboval elektráreň vo Vojanoch.
Posun termínu na podávanie prihlášok pre záujemcov o dodávky na východ nemajú posunúť termíny, kedy plánujú spätný tok plynu spustiť.
V septembri by sme tak mali byť schopní spustiť do prevádzky plynovod s ročnou kapacitou 3 miliardy metrov kubických. Neskôr v marci to má byť 8 až 10 miliárd metrov kubických.
Celková spotreba Ukrajiny je pritom vyše 50 miliárd kubíkov ročne a asi polovicu z toho dováža z Ruska. Momentálne Rusko kohútiky Ukrajine zatvorilo a predávať jej chce iba pri platbe vopred.
Viac do podzemia
Smerom na západ posiela Gazprom hlavnou tepnou len toľko plynu, koľko majú objednané jeho klienti v západnej Európe. Včera sa už objavili informácie, že Ukrajina časť tranzitného plynu odčerpáva.
Neskôr Rusi správu dementovali s tým, že išlo o technologické odbery, ktoré sa využívajú na zaistenie tranzitu a nie sú teda v rozpore so zmluvou. Aj Eustream včera potvrdil, že plyn na Slovensko tečie bez obmedzenia.
Gazprom podľa ruského portálu Vestifinance.ru plánuje natlačiť do zimy pre svojich európskych klientov čo najviac plynu do podzemných zásobníkov v strednej a západnej Európe namiesto využívania ukrajinských zásobníkov.
Veľké zásobníky sa nachádzajú napríklad v Maďarsku, Francúzsku, Taliansku, Nemecku či Rakúsku, menšie aj na Slovensku a v Česku.
Spolu s plynovodmi Nord Stream a Jamal by to mala byť poistka voči tomu, ak by sa prúd plynu cez Bratstvo zastavil, alebo by z neho Ukrajinci začali odoberať.