SME
Štvrtok, 21. september, 2023 | Meniny má Matúš

Krásny dom sa dá postaviť aj z hliny a tŕstia

Zháňať remeselníkov pre prácu s tradičnými materiálmi nie je jednoduché. Výsledok však môže stáť za to.

Hlinené domy majú svoj vlastný život a nik ho nechcel rekonštrukciou narušiť.Hlinené domy majú svoj vlastný život a nik ho nechcel rekonštrukciou narušiť. (Zdroj: ArTUR)

Hlina, tŕstie či izolácia z ovčej vlny alebo ľanu rozhodne nie sú bežnými materiálmi, ktoré sa využívajú na rekonštrukciu rodinných domov. A predsa patria k tým, ktoré majú u nás popri dreve a kameni dlhú tradíciu.

Nájdu sa však ľudia, ktorí sa pokúsia ich ako tradičné a ekologické využiť, hoci zháňať remeselníkov vždy nie je jednoduché.

Roky práce, krásny koniec

Tŕstie
  • Trstina patrí k najstarším stavebným materiálom v podobe rákosovej krytiny. V súčasnosti nachádza uplatnenie aj v podobe tepelnej izolácie a nosiča pre hlinené omietky. Má najvyššiu koncentráciu kremíka zo všetkých známych domácich rastlín, ten je zodpovedný za odolnosť proti vode.
  • V dôsledku vysokej hustoty a súčasne vysokého podielu vzduchu pôsobí trstina účinne pri vyrovnávaní tepelno-vlhkostných parametrov okolitého vzduchu.
  • Vďaka svojej štruktúre s priestormi vyplnenými vzduchom je trstina dobrý tepelný izolant.
  • Taktiež patrí zároveň medzi dobré zvukové izolácie.
  • Podľa nemeckej normy DIN 4102 je materiál zaradený do triedy horľavosti B2 (normálne horľavý). Vďaka vysokému obsahu kyseliny kremičitej je značne znížené riziko samovznietenia.
  • Oproti slame steblá trstiny nepodliehajú biologickému rozkladu, sú tvrdšie, pevnejšie, trvanlivejšie.
  • Trstina dokáže regulovať vlhkosť i odérovú mikroklímu.
Zdroj: ArTUR

Príkladom dobre zvládnutej rekonštrukcie môže byť dom pri Leviciach. Pôvodná stavba z nahadzovanej hliny pochádza zrejme ešte z pred roka 1910.

Pred rekonštrukciou bola obytná plocha zhruba 70 štvorcových metrov, dom mal kuchyňu, prednú a zadnú izbu, dvor so zachovanou chlebovou pecou z nepálených tehál. Na obytnú časť domu nadväzovala hospodárska časť – maštaľ a komora.

Po štvorročnej rekonštrukcii, keď sa vlastníci borili s nedostatkom potrebných remeselníkov zvládajúcich pôvodné techniky, sa obytná plocha zväčšila na približne 125 štvorcových metrov. Dom rozšírila prístavba a tiež sa čiastočne zmenila dispozícia.

Vchod do domu posunuli do zadnej miestnosti, z ktorej sa stala kuchyňa. Z pôvodnej strednej prechodovej miestnosti sa stala kúpeľňa a WC, zároveň vstup do prednej izby, teraz spálne.

Z komory vznikol viacfunkčný obývací priestor (zväčšený prístavbou), ktorý navyše otvorili cez dve podlažia.

Cieľom majiteľa bolo v maximálnej miere zachovať pôvodné prírodné materiály a tradičné postupy, ako aj estetiku domu. Hlinené domy majú svoj vlastný život a nik ho nechcel narušiť.

Čo použili

Na povrchovú úpravu obvodovej steny aj priečok použili hlinenú omietku. Kamennú podmurovku z vonkajšej strany povrchovo upravili vápennou omietkou z trasového vápna (odolnosť voči vode). Drevený trámový strop aj krov z časti pri rekonštrukcii zachovali a nové drevené prvky pridali podľa pôvodného konštrukčného systému.

Na strechu použili trstenú krytinu, ktorá bola v minulosti charakteristická v tomto regióne. Interiérové dvere a dvierka zrekonštruovali, predpokladá sa, že majú viac ako sto rokov.

Na podlahu použili klasické drevené dosky na drevených hranoloch. Prístavba už bola založená na betónových pásoch a vymurovaná z pórobetónových tvárnic.

Strechu zateplili strešnou krytinou, 40 centimetrov hrubou vrstvou tŕstia. Strop prvého podlažia zateplili izoláciou z ovčej vlny alebo ľanu. Dvere a okná s izolačnými dvojsklami sa štýlovo približujú pôvodným výplniam otvorov.

Stavbu v súčasnosti vykurujú plynovým kotlom a radiátormi. Ako doplnkový zdroj tepla na biomasu slúži kozubová vložka.

Odborník zo združenia ArTUR Roman Miškov (združenie sa venuje zachovaniu a oprave starých vidieckych domov a prednedávnom túto stavbu prezentovali na výstave) si na tejto stavbe cení najmä citlivý prístup.

Tiež zachovanie pôvodného konštrukčného systému a to, že drevené prvky ako dvere zostali pôvodné.

Zaujímavým, aj keď nie bežným riešením je viditeľné tŕstie z vnútornej strany strešnej konštrukcie.

tp1040322_r2616_res.jpg

Tŕstie z vnútornej strany strešnej konštrukcie.

tp1040329_r83_res.jpg

Hlinenej omietke nechali jej prirodzenú farbu.

tp1040332_r400_res.jpg

Pôvodná stavba pochádza zrejme spred roka 1910.

Foto - ArTUR

Omietka z nepálenej hliny

Hlinenú omietku možno naniesť aj na niektoré moderné materiály, naopak to však vždy neplatí. Hlinená stena potrebuje omietku, ktorá dýcha. Napríklad na báze vápna.

Nepálenú hlinu používali naši predkovia pomerne často na juhu Slovenska – používalo sa murovanie z nepálených tehál a nabíjanie hliny. Zväčša na severe Slovenska sa hlina používala vo forme hlinených omietok na drevostavbách, prípadne sa ňou muroval kameň.

Pokiaľ hlinu správne použijeme a zabezpečíme ochranu pred vodou, životnosť stavby môžeme merať na stáročia až tisícročia.

Ak vlastníte dom (chalupu) postavený z hliny, sú preň najvhodnejšie aj hlinené omietky. Majú potrebnú paropriepusnosť i dlhú životnosť.

Použitie omietok a lepidiel na báze cementu je úplne nevhodné. Jednak pre nižšiu paropriepustnosť, ale aj pre rozdielne mechanické vlastnosti. Do úvahy ešte prichádzajú materiály na báze vápna, ktoré možno s hlinou a hlinenými omietkami vhodne kombinovať.

Hlinené omietky vylepšujú vnútornú klímu v dome – majú schopnosťou regulovať vlhkosť. Z estetického hľadiska pôsobia inak ako klasické materiály.

Kúpite alebo si vyrobíte

„Nanášanie hlinených omietok je veľmi podobné tým klasickým, aj keď je o niečo náročnejšie, najmä časovo,“ vysvetľuje dizajnér a remeselník Roman Miškov.

Hrubá omietka schne oveľa dlhší čas ako bežné omietky. Aplikácia hlinených omietok si tiež vyžaduje niektoré špecifické znalosti, nie to však nič extrémne komplikované. Zásadným rozdielom oproti bežným materiálom je možnosť vyrobiť si hlinené omietky z lokálnych prírodných materiálov, pretože základnými zložkami sú hlina, piesok, prípadne rastlinné vlákna.

Je možné si kúpiť aj hotovú zmes pripravenú na miešanie.

Pri finalizácii je možné ponechať hlinenú omietku vo svojej prirodzenej farbe, zväčša hnedej, alebo ju prifarbiť prírodnými pigmentami. Ani použitie náteru nie je komplikované, treba však použiť vysoko paropriepusný, napríklad na báze vápna, kazeínu alebo kaolínu.

Aby hlinená omietka v interiéri nepôsobila tmavým dojmom, je vhodné ju kombinovať so svetlým drevom na strope a podlahe. Pokiaľ je interiér príliš tmavý, odporúčajú sa dekoratívne hlinené omietky zo svetlých hlín, prípadne náter.

Záujem rastie

Hlinené omietky sú v predaji aj na Slovensku. Nepredávajú sa v takých objemoch ako bežné omietky, takže ich nenájdete v každých stavebninách. Predáva ich u nás niekoľko predajcov, ktorí sa dajú v prípade potreby nájsť na internete. Cena je vyššia ako pri bežných materiáloch, čo je dané objemom výroby a aj efektivitou dopravy.

Hlinené omietky je možné nanášať aj na iné materiály na minerálnej báze, napríklad na pálenú tehlu, pórobetón, betón, vápennopieskové bloky či kameň. V zásade sú použiteľné všetky podklady, ktoré sú savé a dostatočne drsné. Častým podkladom je drevo a slama, ktoré si však vyžadujú špecifický prístup.

Počet odborníkov, ktorí vedia pracovať s hlinenými omietkami sa na Slovensku v súčasnosti odhaduje na 15 až 20.

„To je na prvý pohľad zanedbateľné množstvo, odhadnúť však počet ľudí, ktorí si hlinené omietky robili pre svoju potrebu, prípadne s priateľmi je ťažké. Môžu to byť aj stovky, keďže záujem o hlinu neustále rastie,“ hovorí Miškov.

O hlinu sa zaujímajú ľudia aj pri stavbe nových domov, nie len pri rekonštrukciách.

(ht)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (21. 9. 2023)
USD 1.070
AUD 1.650
CZK 24.388
JPY 158.280
CAD 1.437
GBP 0.865
HUF 383.700
PLN 4.640
CHF 0.960
SEK 11.880

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme
  2. Ak podceníte pri stavbe tento detail, pripravte sa na vyššie účty za kúrenie
  3. Ktorá cestovka je top? Toto je stávka na istotu
  4. Podpora systému je slabá, je to na jednotlivcoch
  5. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
  6. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
  7. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
  8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz
  1. Autocentrá AURES Holdings obslúžili už 3 milióny zákazníkov
  2. Príďte ochutnať ocenené destiláty
  3. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
  4. Politici dobrovoľne posielajú slovenské ženy pod nôž
  5. IT expertka: Iba mobil deťom na učenie naozaj nestačí
  6. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme
  7. Most nahradia v Trenčíne záhradou s kaviarňami
  8. Podpora systému je slabá, je to na jednotlivcoch
  1. Ľuboš Fellner opäť pozýva. Kam volá turistov teraz? 14 242
  2. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 11 788
  3. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 9 733
  4. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 5 301
  5. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 210
  6. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 2 969
  7. Veľké Karlovice: wellness oáza kúsok od hraníc 2 822
  8. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 820

Blogy SME

  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 58 834
  2. Ján Šeďo: Mestskí policajti to pokašľali na celej čiare. 39 155
  3. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 38 480
  4. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 14 297
  5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 9 807
  6. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 176
  7. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 6 537
  8. Adriana Boysová: Kto mrzačí naše deti? 5 491
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Slovensko sa pridalo k populistom z Poľska a Maďarska.


26m
Na snímke obchodný riaditeľ spoločnosti MH Teplárenský holding, a.s. Vojtech Červenka.

Modernizácia systémov by mala pomôcť ľudom s nárastom cien za vykurovanie.


TASR 1 h
Práce na križovatke D1 a D4 sa začali.

Motoristi sa musia pripraviť na uzavretý pripájaci pruh z Bratislavy až po Zlaté piesky.


2 h
Ilustračné foto.

O grant je potrebné požiadať do 8. decembra tohto roka.


TASR 3 h

Blogy SME

  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 58 834
  2. Ján Šeďo: Mestskí policajti to pokašľali na celej čiare. 39 155
  3. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 38 480
  4. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 14 297
  5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 9 807
  6. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 176
  7. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 6 537
  8. Adriana Boysová: Kto mrzačí naše deti? 5 491
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťZatvoriť reklamu