BRATISLAVA. Zákon o krátkodobom nájme bytu je účinný od leta. A hoci v inzerátoch veľa prenajímateľov takýto druh nájmu ponúka, o tom, že by mohli využiť špeciálny a výhodnejší typ zmluvy takmer nik nevie.
Ľudia o tom ešte nemajú informácie, že takéto niečo platí, a preto ani zmluvu špeciálne šitú na krátkodobý nájom zatiaľ nepýtajú, hovorí realitný maklér firmy Inforeal v Košiciach Ján Ovák.
Ponuky vhodné pre tento nový režim prenajímania však reálne existujú. Napríklad, ak je byt určený na prenájom voľný dovtedy, kým sa doň po prázdninách nevrátia študenti.
Niektorí vlastníci však chcú zákon použiť na prenajímanie bytu turistom, napríklad počas víkendov alebo letných dovoleniek.
Advokát Mojmír Plavec však v tomto prípade odporúča ako vhodnejšiu zmluvu o ubytovaní, keďže v takýchto prípadoch môže pravdepodobne skôr ísť o nájom takzvaného „prázdninového bytu“.
V tejto súvislosti si treba zároveň uvedomiť, že prevádzkovanie prázdninového bytu alebo iných ubytovacích zariadení vrátane základných služieb s tým spojených (výmena posteľnej bielizne, upratovanie a podobne) sú už podnikaním, na ktoré sa vyžaduje živnostenské oprávnenie, hovorí.
Dva právne režimy
- Vďaka novému zákonu na Slovensku v súčasnosti existujú dva rôzne právne režimy na prenajímanie bytov. Doterajší podľa Občianskeho zákonníka a nový podľa zákona o krátkodobom nájme bytov. Druhý je výhodnejší, hoci všetky ťažkosti s prenajímaním nerieši.
- Prenajímateľovi napríklad dáva o niečo voľnejšie ruky, keď mu klient nezaplatí. Na nájomcov zasa myslí tým, že presne stanovuje, v ktorých prípadoch prenajímateľ môže jednostranne dvihnúť nájomné.
- Zákonný rámec dostala po prvýkrát aj peňažná zábezpeka – kaucia, hovorí advokát a lektor Slovenskej realitnej akadémie Mojmír Plavec.
- Problémom pre prenajímateľov však aj podľa nového zákona naďalej zostáva vypratanie bytu.
- Svojpomocné vypratanie bytu zo strany prenajímateľa sa naďalej považuje za nezákonné.
- Nové je však to, že prenajímateľ môže zadržať hnuteľný majetok dlžníka (veci) v byte.
(ht)