BRATISLAVA. Rozhodujete sa v predajni, či si kúpiť značkové potraviny alebo výrobky, ktoré ponúkajú pod svojou privátnou značkou obchodné reťazce?
Lacnejší, ale nie zriedka aj o niečo menej kvalitný variant potravín ponúkaných pod privátnou značkou, sa začína podľa agentúry GfK Slovakia z obchodov na Slovensku pomaly vytrácať.
Podľa prieskumu, ktorý agentúra robila pre Potravinársku komoru Slovenska, klesol počet produktov ponúkaných pod značkou ako napríklad Tesco Value alebo Clever v obchodoch medziročne o štyri percentá.
Kým vlani dosiahli podľa GfK Slovakia privátne značky na Slovensku podiel 23 percent, tento rok to bolo už len 19 percent.
Potravinárska komora Slovenska to považuje ako pozitívny signál pre domácich výrobcov.
„Vývojový trend v privátnych značkách nás potešil. Obchodníci v menšej miere ponúkajú privátne značky, čo je určite pozitívny krok nielen smerom k výrobcom, ale aj spotrebiteľom,“ povedal Daniel Poturnay, prezident Potravinárskej komory Slovenska.
Privátne značky podľa neho profitujú na dobrom mene výrobcov a likvidujú tradičnú komunikáciu medzi výrobcom a spotrebiteľom.
Lidl vybočil z trendu
Privátne výrobky sú v našich predajniach najviac zastúpené medzi mliekom, konzervovanými výrobkami a olejmi.
Menej často ponúkajú obchodné reťazce pod privátnymi značkami liehoviny, pivo, či víno. Z tohto trendu vybočuje podľa GfK Slovakia obchodná sieť Lidl, ktorá ponúka v rámci privátnych značiek aj pivo a liehoviny.
Pokles výrobkov pod privátnymi značkami zaznamenal prieskum GfK vo väčšine obchodných reťazcov, ako sú napríklad v COOP Jednota, CBA, Kaufland.
Tesco podľa prieskumu ich zastúpenie znížilo medziročne o osem percent, v Bille ich bolo oproti minulému roku o 11 percent menej.
Reťazec Lidl podľa GfK ako jediný zaznamenal nárast podielu privátnych značiek oproti vlaňajšku až o 11 percent.
U nás častý jav
Napriek tomu. že podiel privátnych potravín v našich obchodoch klesá, Slovensku patrilo vlani v ich preferencii medzi ďalšími 11 krajinami strednej a východnej Európy popredné miesto.
Ešte minulý rok sme mali podľa prieskumu, ktorý poskytla Potravinárska komora Slovenska druhý najväčší podiel privátnych potravín. Slovensko z našich susedov predbehlo len Rakúsko s 30 percentami.
Naproti tomu náš východný sused Ukrajina mal vlani v obchodoch len dve percentá neznačkových tovarov.