BRATISLAVA. Stavebné firmy na Slovensku nemajú doteraz zaplatenú viac než štvrtinu odvedenej práce. Zlú platobnú morálku považujú ich riaditelia za aktuálne najväčší problém s dosahom na ekonomickú stabilitu firiem. Veľkou bariérou je pre ne aj nestabilná legislatíva. Vymožiteľnosť práva hodnotia firmy ako mimoriadne nízku.
Vyplýva to z najnovšej Kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva Q2/2014 analytickej spoločnosti CEEC Research.
Riaditelia stavebných firiem sa sťažujú na zlú platobnú morálku investorov, ale tiež niektorých veľkých firiem voči ich menším subdodávateľom. Po splatnosti je v súčasnosti podľa analýzy až 27 percent všetkých stavebnými firmami vyfakturovaných súm.
Objem faktúr, v prípade ktorých investori meškajú s úhradou, je oproti priemeru ešte o štyri percentuálne body vyšší.
"Zlá platobná morálka zadávateľov stavebných prác v kombinácii so zložitou vymožiteľnosťou práva je pre veľa firiem smrtiaca kombinácia. V mnohých prípadoch už nepomáhajú ani prísľuby ďalších zákaziek a niektorí subdodávatelia odmietajú dodávať i tým najväčším firmám bez zaistenia úhrady vopred. Im samotným totiž už kriticky chýbajú peniaze na mzdy zamestnancov či úhrady dodávateľom materiálu, bez ktorých nie sú schopní fungovať," hovorí riaditeľ spoločnosti Jiří Vacek.
Z analýzy ďalej vyplynulo, že zdroje, ktoré majú spoločnosti blokované u investorov a ktoré potrebujú pre svoj chod, nahrádzajú najčastejšie čerpaním vlastného kapitálu.
Na druhom mieste vo faktoroch obmedzujúcich ekonomickú stabilitu firmy s malým odstupom (93 %) uvádzajú nestabilnú legislatívu a nekoncepčnosť štátu. Vymožiteľnosť práva ich riaditelia hodnotia ako mimoriadne zlú.