Priznáva, že na to bez pomoci štátu alebo predaja majetku nemá.
Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Štátna Bratislavská teplárenská bude musieť niekde nájsť vyše 26 miliónov eur.
V pondelok prehrala zhruba 12 rokov starý spor o to, či jeden čas právom, alebo neprávom nekupovala teplo od bratislavského Paroplynového cyklu.
Peniaze by teraz mala poslať Pente, ktorá donedávna paroplyn vlastnila.
Vedenie firmy s 350 zamestnancami, ktorá za rok 2012 zaknihovala zisk iba niečo vyše 150-tisíc eur, z bežnej činnosti nezoženie 26 miliónov eur.
Zváži štát predaj?
Vlastniť tepláreň by bolo výhodné pre súčasného majiteľa bratislavského Paroplynového cyklu.
Fakty
Čo sa stalo
Bratislavská teplárenská mala roky zmluvu, podľa ktorej musela odoberať teplo od bratislavského paroplynového cyklu.
Zmluva vlani vypršala. Odvtedy nemá komu paroplyn dodávať teplo. Zarábať môže len na elektrine, ale jej trhové ceny sú historicky nízke.
Paroplyn vlastnila Penta, asi pred dvoma mesiacmi ho predala. Ako možný kupec sa spomínal podnikateľ Jozef Brhel, no napokon ho mali kúpiť iní podnikatelia.
Tepláreň v pondelok prehrala s Pentou spor o to, že neodobrala z paroplynu toľko tepla, ako mala, má zaplatiť Pente vyše 26 miliónov eur.
Hľadá, kde nájsť toľko peňazí. Pri jej ziskoch prichádza do úvahy aj predaj.
Ak štát za tepláreň nezaplatí, hrozí jej bankrot, v ktorom by bola Penta rozhodujúcim veriteľom a z veľkej časti by preto riadila konkurz.
Strach z takéhoto bankrotu môže oživiť plán na privatizáciu teplárne alebo aspoň jej časti.
Tepláreň povedala, že už má návrhy, ako situáciu riešiť, tie teraz pošle Fondu národného majetku.
Potrebujú sa
Ním bola donedávna Penta, ktorá však tvrdí, že ho predala. Stalo sa to po tom, ako sa s teplárňou nedohodla na pokračovaní dodávok tepla.
Paroplyn tak dnes môže zarábať len na výrobe elektriny. Jej ceny sú momentálne také nízke, že bez predaja pary je paroplyn stratový.
Penta dávnejšie informovala, že novým majiteľom paroplynového cyklu je spoločnosť EI Group z portfólia Istroenergo Group. V máji ju nahradila firma Invest East.
Zástupca EI Group Ján Bevilaqua vysvetlil, že dôvodom zmeny vlastníka je „vytvorenie štruktúry na ďalšie plánované aktivity“.
Brhel: Nechcem tepláreň
Mužom, ktorý by dokázal spojiť potreby Paroplynového cyklu a štátnej Bratislavskej teplárenskej, je podnikateľ Jozef Brhel.
V minulosti už totiž viackrát ukázal, že dokáže presadiť svoje záujmy v energetike riadenej manažérmi Smeru.
Napokon aj samotná bratislavská tepláreň sčasti odoberá teplo z kotlov patriacich Brhelovi.
K prvým kontraktom so štátnou firmou sa Brhel dostal už za prvej vlády Roberta Fica.
Brhel teraz záujem o Bratislavskú teplárenskú alebo paroplyn poprel. Cez svojho hovorcu Brhel odkázal, že jeho podnikateľská skupina sa teraz zameriava hlavne na investície v zahraničí.
„Aktuálne je pre nás prioritným projektom výstavba veternej elektrárne vo Fínsku,“ povedal mediálny zástupca podnikateľa Juraj Puchý.
Starý spor
Spor medzi teplárňou a paroplynom vznikol, keď ešte obe vlastnil štát. Vláda vtedy darovala vznikajúcemu paroplynu výhodné zmluvy na predaj elektriny a tepla, aby si na stavbu ľahšie vzal úver.
To sa podarilo, no tepláreň zmluvy nedodržala.
Paroplyn neskôr štát predal Pente, ktorej tak na stole pristál nedoriešený spor pôvodne dvoch štátnych podnikov.
Celkový dlh za neodobraté teplo predstavuje pritom len niečo vyše deväť miliónov eur. Roky súdnych sporov ho cez 15-percentný úrok nafúkli na takmer trojnásobok.
Na rozdiel od minulosti, keď Penta s podielmi v paroplyne kupovala aj starý spor, si ho pri predaji ponechala pre seba.
Analytik INESS Martin Vlachynský upozorňuje, že firmy by všeobecne mali myslieť aj na nepredvídateľné okolností a snažiť sa napríklad tvoriť pre ne rezervy. Tiež by sa mali snažiť čo najlepšie plánovať a tiež sporiť.