Myslíte na prácu pred spaním alebo sa vám o nej sníva? Pracujete nad rámec svojho pracovného času častejšie ako raz za týždeň? Bývate podráždený, ak máte preušiť nedokončenú prácu? Ste presvedčený, že v práci všetko najlepšie sami?
Ak áno, pravdepodobne začítane byť závislý, ale už aj ste workoholik.
Som workoholik?
Rozlíšiť, či ide už o závislosť od práce alebo len o pracovitosť nie je také jednoduché. Kým pracovitý zamestnanec je schopný pracovať v tíme, dá si poradiť a napriek zvýšenej záťaži dokáže zachovať rovnováhu medzi prácou a súkromím, workoholik to väčšinou nezvláda.
Typickými prejavmi workoholika sú podráždenosť, zanedbávanie duševnej hygieny a presvedčenie, že všetok najlepšie zvládne sám.
"Workoholik je ten, pre ktorého je práca jediným zmyslom života, ktorý mu nahrádza rodinu a koníčky. Workoholik nepozná relax, dovolenku, voľné víkendy s rodinou a priateľmi," vysvetľujej Mária Rusková, certifikovaná koučka a lektorka.
Stredný manažment
Najčastejšie postihuje workoholizmus vysokoškolsky vzdelaných ľudí. "Oveľa dôležitejší vplyv však má náplň práce, tlak prostredia a finančné záväzky," dodáva Rusková.
Podľa riaditeľky personálnej agentúry Adecco Slovakia Bruny Jakub workoholizmom trpia skôr ľudia pracujúci v strednom manažmente. "Práve ľudia na týchto pozíciách chcú ničo dokázať, chcú výsledky, chcú napredovať v kariére."
Workoholizmus môže viesť k strate práce
Mária Rusková, certifikovaná koučka hovorí upozorňuje, že workoholikovi sa môže odrazu zrútiť celý svet. S touto závislosťou sa však dá bojovať.
Ako sa prejavuje workoholizmus? Ako môže človek na sebe spoznať, že je workoholik?
Workoholizmus sa prejavuje v niekoľkých fázach. Najskôr začína ako neustále myslenie a sústredenie sa iba na prácu.
Následne človek nedokáže od práce a témy práca mentálne vôbec odísť. Práca sa stáva bežnou a zvyčajne jedinou témou aj pri rozhovoroch s priateľmi, či doma.
Táto maximálna pozornosť práci, odmietanie oddychu, neschopnosť relaxovať, nezáujem komunikovať s okolím, odmietanie akejkoľvek možnosti dovolenky, prináša so sebou postupné zlyhávanie organizmu po fyzickej aj psychickej stránke.
Spája sa workoholizmus s potrebou zarobiť čo najviac peňazí alebo skôr ide o iné príčiny?
Potreba zarobiť viac peňazí je určite jednou z príčin workoholizmu, ale nie je jediná.
Ďalšími príčinami sú aj „únik“ z domáceho prostredia, neschopnosť odolávať tlaku rodičov, spoločnosti, zamestnávateľa. V mnohých prípadoch si workoholik nesie príčinu už z detstva, kedy ho rodičia viedli k tomu byť najlepší, prípadne mu sami dávali workoholizmus za vzor svojím konaním.
Čo so sebou prináša workoholizmus?
Človek – workoholik sa stáva stále viac nervóznym, vystresovaným, bežné sú bolesti hlavy, krčnej chrbtice, nespavosť, až kardiovaskulárneho problémy, či postupné oslabovanie imunity.
Telo sa snaží akoby signalizovať, že niečo nie je v poriadku, ale workoholik je zaslepený prácou, odmieta počúvať svoje telo, až kým nedôjde k úplnému zlyhaniu. V Japonsku napríklad poznajú a bežne sa zaoberajú fenoménom „úmrtia z prepracovanosti“, ktorý nazývajú ako „karoshi“
Paradoxne workoholizmus prináša aj stratu zamestnania, nakoľko workoholik nie je schopný oddychovať, prepína svoje sily a to často vedieť buď k syndrómu vyhorenia alebo celkovému zlyhaniu organizmu.
Mnoho workoholikov stráca svoje rodiny, priateľov a zostáva osamotenými. Spočiatku im to vyhovuje, no následne to so sebou prináša pocity zlyhania a menejcennosti.
Prichádza u workoholika nevyhnutne k syndrómu vyhorenia?
Nie je to nevyhnutné. Závisí to od toho, či sa workholik začne liečiť ešte v štádiu pred vyhoretím.
Čo sa stane s workoholikom, ak zrazu stratí prácu a nevie si nájsť novú?
Z prípadov, ktoré poznám, môžem povedať, že sa človeku – workoholikovi rúca svet. Pokiaľ zostane na tento problém sám, veľmi ťažko sa z toho spamätá, hlavne, ak príčinou workoholizmu bola nutnosť viac zarábať, prípadne nenaplnené ambície.
Ako sa dá bojovať s workoholizmom?
Odstránením príčin, prečo k workoholizmu vôbec došlo. Zároveň je dôležité zmeniť postoj workoholika k práci.
Workoholik sa nevylieči tým, že prestane pracovať, teda akoby abstinovať, ale tým, že bude k práci pristupovať ako k jednému z pilierov života, nie podstate života.
Hlavnou príčinou workoholizmu ako závislosti je útek od niečoho. Teda je to spojené s tým, ako človek dokáže riešiť problémy života – tlak spoločnosti, finančné záväzky, či je schopný povedať NIE a byť asertívny.
Je to o úcte človeka k sebe samému, o jeho emocionálnej vyspelosti. Ako hlavná prevencia pred workoholizmom je schopnosť budovania vlastnej hodnoty, uvedomovanie si svojich emócií, ako sú obavy, hnev, stres a schopnosť ich prežívať, nie sa nimi nechať ovládať.
Následne, keď si človek váži sám seba, je viac odolný voči tlaku okolia a manipulácii.
Ja svojim klientom odporúčam každý deň, pokiaľ sa dá, odpovedať si vždy večer na dve otázky. Prvou je, čo pekné som dnes zažil – môže to byť čokoľvek, napríklad to, že pekne svietilo slnko alebo sa na mňa niekto usmial a podobne.
Úlohou tejto otázky je, aby v nás vzbudila dobré pocity a vyvolala v pamäti a mysli pozitívnu energiu.
Potom nasleduje druhá otázka – na čo som u seba hrdý – stačí len jedna vec na každý deň. Môže to byť hrdosť na vec, ktorú som urobil aj pred rokmi, na tom nezáleží, nemusí sa teda vzťahovať na daný konkrétny deň.
Človeka takto buduje vedomie svojej hodnoty. V praxi sa mi potvrdzuje, že práve s touto otázkou majú ľudia, častokrát vysokopostavení manažéri, veľký problém. A po 10 dňoch už nevedia, čo by o sebe pekné povedali, na čo sú hrdí. Napriek tomu v cvičení pokračujú ďalej.
Efekt tohto cvičenia je obrovský. Ďalšími možnosťami prevencie pred workholizmom je snaha budovať svoje koníčky, vzťahy s priateľmi, zaujímať sa o okolie.