1.Podpísal kúpu stratových plynární
Za éry ministra Tomáša Malatinského kúpil štát kontrolu nad tou časťou SPP, ktorá zastrešuje dodávky plynu koncovým spotrebiteľom.
Na plyne pre domácnosti pritom ročne prerába SPP desiatky miliónov eur. Za akcie v SPP štát zaplatil 60 miliónov eur.
Materiál, ktorým vláda kúpu plynární schvaľovala, vznikol podľa údajov v jeho záhlaví vo firme J&T Investment advisors. Tá už zanikla a stala sa súčasťou firmy, čo štátu podiely v SPP predala.
2.Bol proti zmene Zákonníka práce
Keď sa vláda Roberta Fica chystala meniť Zákonník práce tak, aby viac podporoval zamestnancov, Malatinský so zmenami nesúhlasil a postavil sa na stranu firiem.
Ako bývalý predstaviteľ najväčšieho zamestnávateľského zväzu povedal, že sa zdrží vo vláde hlasovania. Zmeny vláda aj parlament schválili.
3.Nedarilo sa mu lákať investorov
Za Malatinského éry na Slovensko neprišla žiadna významná investícia. No pokračoval v tradícii Smeru rozdávať firmám investičné stimuly. Vláda na jeho návrh odklepla stimuly v hodnote vyše 220 miliónov eur.
Minister mal často problém zverejniť, čo všetko štát s firmami dohodol v memorandách. Jedno uzavrel aj s firmou Grandwood, ktorá od investície u nás ustúpila, keď sa ukázalo, že nepatrí do silnej tureckej podnikateľskej skupiny, ako to štátu deklarovala.
Na druhej strane aj Malatinský presviedčal amerických vlastníkov železiarní U. S. Steel, aby nepredávali fabriku v Košiciach. Štát investora presvedčil, aby tu ostal výmenou za to, že oceliarne zadotuje cez ceny elektriny, ktorú vyrábajú.
4.Paroplyn Penty mohol zarobiť
Koncom roku 2012 poslal Malatinský do parlamentu návrhy zmien, vďaka ktorým by mohol na výrobe elektriny zarobiť bratislavský Paroplynový cyklus. V tom čase ho vlastnila skupina Penta.
Zdroj, ktorý vyrába teplo aj elektrinu, by sa po schválení zmien dostal do kategórie, ktorá si môže za elektrinu pýtať od štátu vyššie ceny. Po kritike však návrh stiahli.
5.Prenajímal vilu Haščákovi
Tesne po tom, ako Malatinský nastúpil do funkcie ministra, vysvitlo, že prenajíma vilu partnerovi Penty Jaroslavovi Haščákovi.
Na jachte sa zasa stretával s bratom Jozefa Brhela, Ivanom Brhelom. Prvý spomínaný sa skloňuje často ako sponzor Smeru.