PRAHA, BRATISLAVA. Žltá farba, hologram, ochranný prúžok i vodoznak. Táto dvestoeurová bankovka má všetky ochranné prvky, no aj tak nie je pravá.
Česká polícia doteraz zadržala sedemsto falošných dvestoviek, ktoré sú ťažko rozoznateľné od originálu.
Česká národná banka (ČNB) podľa iDnes.cz hodnotí tento podvrh ako nebezpečný. Na stupnici rizikovosti mu dala známku dva, čo znamená „falzifikát blízky originálu.“
V Česku ich dával do obehu Bulhar, najmä Vietnamcom v Ústeckom kraji na severozápade Čiech.
U nás sa objavila skôr, zadržali stovky kusov
Česká kriminálka tvrdí, že do obchodov sa dostávali falzifikáty postupne od apríla 2012.
Na Slovensku sa táto ťažko rozoznateľná falošná dvojstovka objavila už omnoho skôr. „Podľa popisu ide o typ falzifikátu 200-eurových bankoviek, ktoré boli od roku 2006 zadržané aj na Slovensku,“ potvrdila Jana Kováčová z Národnej banky Slovenska (NBS).
Celkovo u nás zachytila polícia a bankári niekoľko stoviek takýchto bankoviek.
Napodobenina má síce všetky ochranné prvky, no podľa českej polície nie je vytlačená na špeciálnom papieri, ktorý sa používa pri tlači bankoviek.
ČNB pri skúške zistila, že falošná dvojstovka je vyrobená zlepením dvoch veľmi tenkých papierov, no bežný zákazník či predavač to ťažko rozpozná.
„V skúšobni sa potom ukázalo, že s originálom nesedela hodnota ‚200 eur‘ a nezrovnalosti boli aj v sériových číslach,“ cituje iDnes.cz hovorkyňu severočeskej polície Alenu Bartošovú.
Vydarený podvrh prezradí premenlivá farba
Kováčová z NBS upozorňuje, že pri pozornejšom skúmaní sa dá zistiť, že ide o falzifikát.
„Napríklad opticky premenlivá farba na rubovej strane sa pri pohybovaní nemení z purpurovočervenej na olivovozelenú,“ upozorňuje Kováčová.
Vlani u nás bolo zadržaných 2715 falošných eurobankoviek, čo je medziročný nárast o 88 percent.
Väčšinu z nich odhalili bankári a podnikatelia, len 64 podvrhov zachytili policajti pred ich uvedením do obehu.
Najčastejšie zadržanou napodobeninou bola 100-eurová a 50-eurová bankovka. Najmenší záujem majú falšovatelia o päťeurové bankovky. Tých zadržala NBS len deväť.
Hologramy i premenlivá farba
Každá eurobankovka má sedem rôznych ochranných prvkov. Je vytlačená na špeciálnom papieri z bavlny, ktorý sa na dotyk líši od bežného papiera.
Vodoznak a sútlačovú značku si overíte pohľadom na bankovku oproti svetlu, opticky premenlivú farbu zas naklonením bankovky.
Na bankovkách v hodnote 5, 10 a 20 eur je v strednej časti aj zlatistý pruh, ktorý pri pohybe bankovky mení farbu.
Na všetkých eurobankovkách je hologram, na 5-, 10- a 20-eurovke v podobe prúžku, na 50-, 100-, 200- a 500-eurovej bankovke v podobe medailónu v pravej hornej časti na líce bankovky.
„Pri prijímaní treba kontrolovať viacero ochranných prvkov,“ odporúča Kováčová.