Špeciálne sporiace produkty pre seniorov v súčasnosti banky neponúkajú. To však neznamená, že by si nesporili.
Dôchodcovia neradi riskujú, radšej sa uskromnia s málom a využívajú skôr bezpečné termínované vklady. Koľko banky sľúbia vopred, toľko aj vyplatia.
„Seniori na termínovaný vklad v priemere uložia 5600 eur. Priemerný mesačný trvalý príkaz z bežného účtu na sporiaci účet je 41 eur,“ konštatuje hovorkyňa ČSOB Banky Zuzana Eliášová.
Tu však naozaj nezarobia veľa. Banky v súčasnosti ponúkajú úročenie od 0,30 do 2 percent ročne.
Uložením úspor na vkladnú knižku zarobia ešte menej, od 0,01 do 1,2 percenta ročne.
Idú na istotu
Seniori, ktorí zveria svoje peniaze banke okrem termínovaných účtov využívajú inak garantované vklady. „Kde síce ide často o investície do fondov investovaných do akcií či dlhopisov, ale v konečnom dôsledku je minimálne istina vkladu chránená a garantovaná,“ vysvetľuje Maroš Ovčarik z portálu FinančnáHitparáda.sk.
Podľa neho zaujímavou možnosťou môže byť investovanie do hypotekárnych záložných listov, ktoré sú zaraďované medzi veľmi bezpečné cenné papiere, pretože sú kryté nehnuteľnosťami z poskytovaných hypoték.
V súčasnosti sa však veľké výnosy z nich očakávať nedajú, môžu byť na úrovni 1,5 percenta.
Dať presné odporúčanie, do čoho by bolo výhodné investovať, sa nedá.
„Je to len o zhodnotení akceptácie rizika a zhodnotení toho, či je dôchodca ochotný akceptovať prípadnú stratu pri investovaní do iných finančných produktov ako sú len termínované vklady, prípadne maximálne peňažné podielové fondy,“ dodáva Ovčarik.
Odvážnejší dôchodcovia môžu investovať napríklad do fondov.
Stavebné sporenie
Inak ako v bankách je to v niektorých stavebných sporiteľniach.
Napríklad Prvá stavebná sporiteľňa má sporenie pre seniorov. Odlišnosťou oproti iným stavebných sporeniam je možnosť nechať si vyplácať rentu.
Na stavebnom sporení sú úrokové sadzby 2 percentá plus štátna prémia pri určitej nasporenej sume. Niektoré sporiteľne ponúkajú bonusy ako napríklad pásmové úročenie.