Najmenej každý druhý starobný dôchodca na Slovensku žije sám. V prípade ohrozenia života si musí privolať záchranku. Niekto to nezvládne.
Monitorovanie
a signalizácia
- Je to sociálna služba pre človeka s nepriaznivým zdravotným stavom.
- Zahŕňa každú nepretržitú, dištančnú, hlasovú alebo inú formu komunikácie prostredníctvom zariadenia napojeného na centrálny dispečing.
- Nárok sa preukazuje potvrdením lekára.
Sú mestá i obce, kde stačí mať doma SOS tlačidlo alebo nosiť náramok napojený na centrálny dispečing, ktorý v prípade potreby privolá pomoc. Dokonca je taký náramok, ktorý sleduje pohyb majiteľa.
Ak sa určitý čas nepohybuje, zariadenie vyšle signál.
Dotovaná služba
„Každý senior by mal pamätať na to, že takáto situácia môže nastať,“ hovorí Božena Bušová z Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb.
Aj na monitoring a signalizáciu potreby pomoci môže prispievať samospráva. Ak výsledkom posúdenia zdravotného stavu a sociálneho prostredia žiadateľa je, že je na túto službu odkázaný, mesto alebo obec s ním podpíše zmluvu o poskytovaní sociálnej služby.
„Ak je zmluva podpísaná, mesto potom zabezpečí montáž (zariadenia) v domácnosti občana a zaškolenie na užívanie tejto služby,“ hovorí dekanka Fakulty sociálnych štúdií Vysokej školy Danubius Petronela Šebestová.
Aspoň telefón
Kto náramok nemá, potrebuje telefón, najlepšie mobil. A v ňom predvolené čísla na záchranku a na príbuzných, susedov, priateľov.
Keď byt je väzením
Starší človek by nemal bývať v dome bez výťahu. Nákup raz bude nad jeho sily.
Vyšší vek kladie väčšie nároky na bývanie. Dôchodca potrebuje byt prispôsobený svojim potrebám.
„Byt by mal byť bez bariér, bez prahov, bez klzkej podlahy, skôr sprchovací kút ako vaňa, nábytok rozostavený tak, aby netvoril prekážky, dvere by mali byť širšie, aby sa v prípade potreby dalo cez ne prejsť aj na vozíku, a rozhodne by senior nemal bývať v dome bez výťahu,“ hovorí sociálna pracovníčka Božena Bušová.
Väčšina dôchodcov sa skôr či neskôr stane menej pohyblivými a bez výťahu v dome sa z ich z bytu stane väzenie.
Na Slovensku chýbajú zariadenia podporovaného bývania pre seniorov, ktorí dokážu viesť takmer samostatný život. Stačili by malometrážne byty v areáli iného zariadenia sociálnych služieb. Klienti by mali k dispozícii sociálnu aj zdravotnú starostlivosť.
Kedysi takéto domy u nás existovali. Pre redukciu lôžok v nemocniciach sa postupne zmenili na zariadenia dlhodobej starostlivosti pre nevládnych.