BRATISLAVA. Ľudia môžu bezpečnejšie nahlasovať korupciu. Má im v tom pomôcť web Nadácie Zastavme korupciu, za ktorou stojí Miroslav Trnka, spoluzakladateľ softvérovej spoločnosti ESET a Michal Bláha, podnikateľ v reklame.
"Cieľom projektu je čo najviac obmedziť korupciu pri nakladaní s verejnými financiami a jej devastujúce dôsledky na kvalitu života a podnikania na Slovensku," tvrdia v tlačovej správe.
Nadácia chce vytvoriť zázemie pri ochrane a podpore oznamovateľov korupcie – tzv. whistleblowerov.
Oznamovateľom poskytne právnu, a v prípade potreby aj materiálnu pomoc. Chce aj vzdelávať na tému korupcie.
Zakladatelia odhadujú, že korupcia stojí slovenských daňových poplatníkov asi miliardu eur ročne.
Táto suma predstavuje približne polovicu deficitu štátneho rozpočtu Slovenskej republiky a dala by sa napríklad použiť na výstavbu 20 nemocníc vybavených špičkovými prístrojmi, 10-tisíc nových detských ihrísk, alebo na výrazné plošné zvýšenie platov učiteľov a zdravotných sestier, píšu v správe.
Na nadáciu sa môžu obrátiť ľudia v prípade podozrenia na korupčné správanie, podvody a machinácie s verejnými peniazmi.
Z dôvodu ochrany identity a súkromia môžu podať oznámenie o korupcii prostredníctvom zabezpečenej komunikácie na webe ZastavmeKorupciu.sk.
„Korupcia na Slovensku je ako rakovina, šíri sa do všetkých úrovní spoločnosti a podkopáva jej základy. Verejné financie boli vždy menej chránené ako súkromné: veď to, čo je všetkých nepatrí nikomu,“ hovorí spoluzakladateľ nadácie Miroslav Trnka.
Minulý rok polícia nedostala podľa nich ani jedno oznámenie o korupcii, rok predtým len jedno a protikorupčná linka Úradu vlády za roky 2013-2014 nezaznamenala ani jedno oznámenie.