Z čoho musí zamestnávateľ vyplatiť náhradu mzdy za dovolenku?
Za vyčerpanú dovolenku má zamestnanec nárok na náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku. Priemerný zárobok sa vypočíta ako podiel hrubej mzdy zamestnanca a počtu odpracovaných hodín za predchádzajúci kalendárny štvrťrok.
To znamená, že ak bude zamestnanec čerpať dovolenku napr. v júli alebo auguste, náhrada mzdy sa určí podľa jeho priemerného zárobku za obdobie od apríla do júna daného roka.
Z akej sumy sa vypláca náhrada mzdy za dovolenku, ak má zamestnanec mzdu delenú na fixnú časť a na odmeny? Musí brať do úvahy celý zárobok, alebo len základ?
Náhrada mzdy za dovolenku sa určuje na základe priemerného zárobku. Podľa Zákonníka práce priemerný zárobok na pracovnoprávne účely zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu, čím sa myslí mzda pred zrazením odvodov na sociálne a zdravotné poistenie a preddavku na daň z príjmu, čiže hrubá mzda.
Ak sa mzda zamestnanca skladá zo základnej zložky a variabilnej zložky, ktorej výška je viazaná na splnenie určitých kritérií, priemerný zárobok sa určí zo súčtu pevnej zložky a sumy variabilnej zložky, na ktorú zamestnancovi skutočne vznikol nárok.
Aké peňažné plnenia sa nezapočítavajú do výpočtu náhrady mzdy za dovolenku?
Pri výpočte priemerného zárobku sa nezohľadňujú plnenia, ktoré sa nepovažujú za mzdu podľa § 118 ods. 2 Zákonníka práce, t.j. napr. náhrada mzdy, cestovné náhrady, náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti, odstupné a pod.
Teoreticky, ak dostáva zamestnanec časť mzdy v naturáliách, ako sa tu počíta náhrada mzdy za dovolenku?
V prípade ak by bola zamestnancovi vyplácaná časť mzdy v naturáliách, do hrubej mzdy sa na účely výpočtu priemerného zárobku započíta peňažná hodnota naturálnej časti mzdy.