Rovnako ako práca popri poberaní materského, nie je problém ani zárobková činnosť popri poberaní rodičovského príspevku.
Hoci tu je povedomie rodičov väčšie ako pri práci popri materskej dovolenke, stále sa mnohí pýtajú, či môžu poberať rodičovský, keď pracujú.
Dieťa môže byť v škôlke
„Výkon zárobkovej činnosti neovplyvňuje nárok na rodičovský príspevok. Nárok má aj rodič, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť a súčasne zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa,“ vysvetľuje Veronika Černá z tlačového odboru Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.
Pod pojmom riadna starostlivosť, ktorú musí rodič na rodičovskej vykonávať, si netreba predstavovať, že je s dieťaťom 24 hodín denne.
„Nevyžaduje sa osobná starostlivosť,“ dodáva Černá.
To znamená, že bez problémov môže byť s dieťaťom starý rodič. Alebo môže byť v jasliach či v materskej škole. A to aj na celý deň.
Na rozdiel od práce na materskej môže rodič pracovať popri rodičovskej dovolenke na pôvodnom pracovisku a pokračovať v pôvodnej zmluve. Netreba tu uzatvárať žiadne nové dohody.
Toto platí pre rodičov, ktorí sú na riadnej rodičovskej dovolenke. Ale aj pre tých, ktorí sú na takzvanej predĺženej platenej. Teda sa starajú o dieťa do šesť rokov, ktoré má diagnostikovaný nepriaznivý zdravotný stav.
Netreba nič oznamovať úradu
To, že rodič začne popri poberaní rodičovského príspevku pracovať, nemusí oznamovať úradu práce, ktorý rodičovský vypláca. „Nakoľko zákon umožňuje popri poberaní rodičovského príspevku rodičovi vykonávať zárobkovú činnosť, nevyžaduje sa od rodiča, aby úradu oznamoval nástup do práce,“ dodáva Černá.
Rovnako sa nemusí rodič ohlasovať úradu práce ani v čase, keď dieťa dovŕši tri alebo šesť rokov. Teda keď končí rodičovskú dovolenku.
Zdravotné poistenie za matky v práci platia štát aj zamestnávateľ
Zdravotné poisťovne majú od pracujúcich matiek na materskej či rodičovskej dovolenke dva príjmy. Platí za ne štát aj zamestnávateľ.
To, že matka na materskej alebo rodičovskej dovolenke začne pracovať, neznamená to, že za ňu štát neplatí zdravotné odvody.
„V prípade, ak je matka poberateľkou materského a zároveň sa zamestná, považuje sa na účely zdravotného poistenia nielen za poistenca štátu, ale aj za zamestnanca. Z príjmu zo zamestnania odvádza preddavky na poistné na verejné zdravotné poistenie zamestnávateľ,“ vysvetľuje hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Eva Ravingerová.
Štát platí zdravotné poistné aj za matku či otca, ktorý pracuje popri rodičovskej dovolenke. Samozrejme, preddavky na zdravotné poistenie musí odvádzať aj zamestnávateľ. „Z pohľadu zdravotnej poisťovne je štát platiteľom poistného – zdravotných odvodov za fyzickú osobu, ktorá poberá rodičovský príspevok - teda ak spĺňa podmienky pre výplatu rodičovského príspevku úradom práce, sociálnych vecí a rodiny,“ konštatuje hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union Judita Smatanová.
Oznámiť začiatok práce má povinnosť len živnostníčka. Za zamestnankyňu to robí firma.
Sociálnej poisťovni treba prácu nahlásiť
V prípade, že začnete počas rodičovskej dovolenky pracovať, musíte to ohlásiť.
Ak matka na rodičovskej dovolenke (aj predĺženej) nastúpi do práce, je povinná odhlásiť sa z dôchodkového poistenia z dôvodu starostlivosti o dieťa, ktoré za ňu platí štát.
Podmienkou na to, aby za matku na rodičovskej platil poistné štát, je, že nie je dôchodkovo poistená ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba, nebol jej priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, nedovŕšila dôchodkový vek a podala si prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti.
Odhlásiť sa musí matka sama, nespraví to za ňu zamestnávateľ.
Sociálna poisťovňa má na to formulár Registračný list FO – odhláška. „Na odhlásenie sa z tohto poistenia je zákonná osemdňová lehota. Registračný list FO- odhlášku je potrebné zaslať príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne v mieste trvalého bydliska poštou alebo priniesť osobne,“ konštatuje hovorca poisťovne Peter Višváder.