1.Dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti
V období, v ktorom sa žene poskytuje materské, má vylúčenú povinnosť platiť poistné na sociálne poistenie. Bez ohľadu na to, pre koľkých zamestnávateľov pracuje a či pracuje na zmluvu alebo na dohodu.
Zamestnávateľ za obdobie vylúčenia povinnosti platiť poistné platí iba úrazové poistenie. Toto obdobie sa jej však nezaratúva do obdobia 270 dní nutných na nárok na materské z dohody. Poistné začne platiť, až keď začne poberať rodičovský.
Ak počas rodičovskej pracujete na dohodu s pravidelným príjmom, platíte odvody rovnako ako zamestnanci v trvalom pracovnom pomere.
Ak pracujete na dohodu s nepravidelným príjmom, teda napríklad pracujete len každý druhý mesiac, tak neplatíte odvody na poistenie v nezamestnanosti a nemocenské poistenie do Sociálnej poisťovne.
2.Práca na zmluvu
Odvody do Sociálnej poisťovne aj na zdravotné poistenie platíte počas materskej rovnako ako z dohody, teda žiadne. Na rodičovskej dovolenke ich platíte ako z bežného pracovného pomeru.
3.Živnosť
Výhodou práce na živnosť je, že od založenia živnosti v prvom roku neplatíte odvody do Sociálnej poisťovne.
Ak by ste v živnosti pokračovali aj po skončení materskej dovolenky, v druhom roku by ste odvody do Sociálnej poisťovne platili od júla, ale iba v prípade, že by váš príjem podľa daňového priznania bol vyšší ako 4830 eur (platí pri príjme za rok 2013).
Matka živnostníčka na materskej dovolenke neplatí preddavky na poistné.
Na rodičovskej dovolenke, pokiaľ sú preddavky vypočítané na vyššiu sumu ako 3 eurá, je povinnosť ich odvádzať a nie je nárok na ich vrátenie počas kalendárneho roka.
Tu má poistenkyňa možnosť požiadať zdravotnú poisťovňu o zníženie preddavkov na 0 eur po dobu rodičovskej dovolenky, pričom v prípadne nedoplatku v závislosti od výšky dosiahnutého príjmu doplatí rozdiel v rámci ročného zúčtovania poistného.